Povstání v koncentračních táborech

Text dotazu

Dobrý den, zajímaly by mě nějaké bližší činnosti týkající se Osvětimského podsvětí, činnosti proti režimu, nebo jaká případná povstání v koncentračních táborech byla zaznamenána.

Odpověď

K otázce bližší činnosti Osvětimského podsvětí, protirežijních aktivit v koncentračním táboře, resp. jaká povstání v koncentračních táborech byla zaznamenána doporučujeme následující tituly, analyzující každodenní život v tomto koncentračním táboře a ojedinělé dochované osobní vzpomínky vězněných:

Útěk z tábora smrti : Osvětim 1944 / Erich Kulka. -- Praha : XYZ, 2011. -- 275 s. : il., portréty, 1 plán ; 22 cm, ve fondu HTF UK

Maus : příběh očitého svědka / Mart Spiegelman ; [z anglického originálu ... přeložili Jiří Zavadil, Jan Macháček a Magdaléna Fričová]. -- Vyd. v tomto souboru 1.. -- Praha : Torst, 2012. -- 295 s. : vše il. ; 24 cm, ve fondu Historického kabinetu FF UK

Osvětimská knihovnice / Antonio G. Iturbe ; [ze španělského originálu ... přeložil Štěpán Zajac]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Akropolis, 2013. -- 450 s. ; 22 cm, ve fondu PedF UK

Svědkové z továrny na smrt / Eric Friedler, Barbara Siebert, Andreas Kilian ; [z německého originálu ... přeložil Vladimír Čadský]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Rybka Publishers, 2007. -- 358 s. : il., ve fondu PedF UK

Utekl jsem z Osvětimi / Rudolf Vrba ; [z anglického orignálu ... přeložili Iva Hrdličková a Tomáš Pěkný]. -- Vyd. 2.. -- Praha : Sefer, 2007. -- 437 s. ; 21 cm. -- (Edice prózy ; sv. 5), ve fondu FF UK

Odpověděl Historický kabinet FF UK