Pôvod slov slovenčina-čeština

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Dobry den,

existuju publikacie, ktore sa zaoberaju rozdielnymi slovami v cestine a
slovencine z etymologickeho hladiska.Samozrejme viem,ze existuju
etymologicke slovniky cestiny a slovenciny. Ide mi o publikacie, ktore by sa
zaoberali pribuznostou/rozdielnostou tychto jazykov.(kedy, preco ako doslo k
vytvoreniu/rozdeleniu slov ako napr. zemiak-brambor, čečina- chvoji)
Velmi pekne Vam dakujem.

Odpověď

Dobrý den,

hledali jsme ve zdrojích Národní knihovny - elektronickém katalogu (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ), katalogu Slovanské knihovny (http://aleph.nkp.cz/cze/slk ), článkové databázi ANL (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ) - a také například v katalogu Knihovny Ústavu pro jazyk český AV ČR (https://ujc.avcr.cz/o-ustavu/knihovna.html), ale žádnou publikaci zaměřenou na takto specifickou problematiku jsme bohužel nenalezli.

Některé informace by mohly být obsaženy v níže uvedených publikacích, první záznam pochází z katalogu NK ČR, druhý z katalogu ÚJČ AV ČR:

* SCHOLZ, Friedrich. Slavische Etymologie : Eine Anleitung zur Benutzung etymologischer Wörterbücher. Wiesbaden : Otto Harrassowitz, 1966 (Georg Appl. Wemding). [3], 126 s. ; 8°. (Slavistische Studienbücher ; Sv. 3). Otištěny stati o čes. a slov. etymologii -- Bibliogr. -- Pozn. -- Slovní rejstřík

* Čeština - etymologii - studie - vyd. něm. * Slovenština - etymologii - studie - vyd. něm.

* Slovenčina v kontaktoch a konfliktoch s inými jazykmi / editor Slavomír Ondrejovič. 1. vyd. Bratislava : Veda, 1999. 199 s. ( Sociolinguistica Slovaca; 4 ) ISBN 80-224-0603-1.

KLÍČ. SLOVA: - cizí jazyky - dějiny - kultura - lingvistika - slovenština - sociolingvistika - čeština

Odkazy na odborné studie či články byste mohla získat ještě z Bibliografie české lingvistiky (http://bibliografie.ujc.cas.cz/ ), kterou spravuje Ústav pro jazyk český, rozhraní umožňuje pouze režim prohlížení, např. dle klíčových slov.

Bibliografie z let 1945-2000 je k dispozici také v tištěné podobě, rozpis jednotlivých exemplářů a informace o jejich dostupnosti v Národní knihovně je možné získat z katalogu NK ČR.

* Bibliografie české lingvistiky .... Praha : Československá akademie věd, [1980]-. -- sv. ; 21 cm. -- (Lingvistické bibliografie. Větší řada). ISSN 0862-1462. 1x ročně.

Součástí názvu je označení běžného roku nebo rozmezí let -- Bibliografie za období 1961-1963 vychází ve 3 sv. (vyd. 2003-2004), za období 1971-1972 (vyd. 2005) a 1973-1974 (vyd. 2008) ve 2 sv. (2. sv. obsahuje rejstříky) -- Jednotlivé sv. mají ISBN -- Popsáno podle: roč. 1995 (vyd. 2001). -- Poslední nakl.: [1993]- : Praha : Ústav pro jazyk český AV ČR. -- Vydavatel: Ústav pro jazyk český AV ČR, Úsek bibliografie

* Bibliografie české lingvistiky 1956-1960 : Jazykověda obecná, indoevropská, slovanská a česká / Zprac. Zdeněk Tyl. 1. vyd. Praha : ČSAV, 1963 (Brno : Tisk 11). 708, [2] s. ; 8°. (Studie a prameny ČSAV ; Sv. 16)

Resumé: Další, v pořadí už třetí poválečný svazek soupisu obsahuje 4257 systematicky utříděných a většinou anotovaných záznamů. I když rozsah bibliografie se značně rozšířil, bylo nutno celý materiál kriticky zhodnotit a zredukovat. Dálebyly provedeny některé úpravy ve struktuře bibliografie tím, že byl zařazen samostatný pododdíl matematické a aplikované lingvistiky do oddílu obecné lingvistiky, zrušen dodatek s cizími bohemistickými pracemi, které byly uvedenypodle obsahu a v oddíle jazyka českého byl za obecné otázky zařazen pododdíl věnovaný popisu a rozboru jazyka.

* Jazykověda slovanská - práce české - bibliografie

* Jazykověda česká - práce české - bibliografie

* Jazykověda obecná - práce české - bibliografie

* Jazykověda srovnávací indoevropská - práce české - bibliografie

* Bibliografie české linguistiky 1951-1955 : jazykověda obecná, indoevropská, slovanská a česká / zprac. Zdeněk Tyl ; věd. red. Bohuslav Havránek. -- 1. vyd.. -- Praha : ČSAV, 1957 (Práce). -- 539, [1] s. ; 8°. -- (Studie a prameny ; Sv. 8) (Práce Čs. akademie věd. Sekce jazyka a literatury)

Resumé: Bibliografická příručka pro zájemce o otázky klasické i moderní filologie podává soupis českých knižních i časopiseckých prací z jazykovědy obecné, srovnávací indoevropské, slovanské a zvláště české za pětiletí 1951-55. Rozsah zachyceného materiálu i způsob jeho zpracování zůstává v podstatě týž jako v bibliografii za léta 1945-50, pouze do oddílu obecné linguistiky a do oddílu srovnávací linguistiky indoevropské byly výběrově zahrnuty též práce z jazykovědy germánské, románské, klasické, orientální a j. soupis obsahuje 3268 záznamů, z nichž většina je anotována. Připojen je rejstřík osob a vykládaných slov.

* Bibliografie české linguistiky za léta 1945-1950 : jazykověda obecná, indoevropská, slovanská a česká Sv. 1 / zprac. Zdeněk Tyl ; věd. red.: Bohuslav Havránek. -- 1. vyd.. -- Praha : ČSAV, 1955 (Práce). -- 360, [1] s. ; 8°. -- (Studie a prameny ; Sv. 7) ([Práce] Čs. akademie věd. Sekce jazyka a literatury)

Resumé: Soupis navazuje na Bibliografii československých prací linguistických a filologických, jejíž poslední ročník zaznamenal literaturu za r. 1935. Referáty a zprávy o pracích pojatých do bibliografie jsou uváděny i v těch případech, když vyšly mimo stanovenou časovou hranici let 1945-50. Teritoriálně není bibliografie omezena jen na linguistickou literaturu, vydanou v českých zemích, nýbrž uvádí i práce zahraničních autorů o češtině a práce českých i slovenských autorů, vydané v cizině.

Studie o slovenštině jsou zahrnuty v soupisu jen potud, pokud vyšly v českých zemích nebo pocházejí od českých autorů; práce o neslovanských jazycích do soupisu pojaty nejsou. Soupis obsahuje 2509 záznamů, uspořádaných systematicky, a je opatřen rejstříkem osob a rejstříkem těch jmen osobních a místních, která jsou uvedena v textu bibliografických záznamů. - Připravuje se linguistická bibliografie za léta 1951-1955.

Můžete se také ještě obrátit na Ústav pro jazyk český AV ČR, konkrétně jeho Etymologické oddělení (https://ujc.avcr.cz/o-ustavu/oddeleni/etymologicke-oddeleni/), nebo Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV (http://www.juls.savba.sk/ ).