Povinný výtisk elektronických publikací

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala zda existuje legislativní povinnost v České republice k odevzdání povinného výtisku u elektronických knih a zda je povinnost knihoven nabízet svým uživatelům elektronické knihy k vypůjčení. Ještě bych se ráda zeptala na informace ohledně Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

zákon č. 37/1995 Sb. se nevztahuje na e-knihy.

Protože současná legislativa neřeší problematiku povinného výtisku elektronických publikací, tj. e-knih a e-periodik, je připravována novela (tzv. trojnovela), která má za cíl stanovení povinnosti shromažďování povinného výtisku elektronických publikací (e-depozitu).

Podle této legislativy NK ČR Praze zabezpečuje sběr, uchovávání a zpřístupňování vybraných informací, které jsou volně dostupné na území České republiky, a pořizuje databázi těchto informací, zřizuje databázi elektronických povinných výtisků neperiodických publikací a databázi elektronických povinných výtisků periodického tisku, k jejichž užívání jsou oprávněny Moravská zemská knihovna v Brně, Vědecká knihovna v Olomouci, Městská knihovna v Praze, Parlamentní knihovna, knihovna Národního muzea v Praze a krajské knihovny. Vydavatel tedy odevzdává povinný výtisk elektronického formátu NK ČR v Praze. Obsah databází pořizovaných NK ČR zpřístupňuje NK ČR a výše uvedené knihovny pomocí technických zařízení ve svém objektu, zpravidla v místě sídla. Každá z těchto knihoven poskytuje tentýž knihovní dokument v jednom okamžiku vždy jen jednomu uživateli výhradně pro účely výzkumu nebo soukromého studia; přitom jsou knihovny povinny zamezit možnosti zhotovení rozmnoženiny obsahu databáze nebo jeho části. NK ČR také zastupuje knihovny v jednání s kolektivními správci autorských práv. Trojnovela měla platit od 1. 1. 2022, bohužel neprošla doposud schvalovacím řízením. Další možný termín je od 1. 1. 2024, ale uvažuje se také o přípravě nového zákona.

Povinnost nabízet uživatelům k vypůjčení elektronické knihy (zatím) žádný zákon neuvádí.

Plný text Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu naleznete zde:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/ALL/?uri=CELEX:32019L0790

Informace k ni pak např. zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sm%C4%9Brnice_o_autorsk%C3%A9m_pr%C3%A1vu_na_jednotn%C3%A9m_digit%C3%A1ln%C3%ADm_trhu