povinné výtisky, nabídka vydané knihy do knihoven

Text dotazu

Budu vydávat sborník Odmítnutých básníků. Mohu ho zdarma nebo za nějakou částku zaslat do fondu knihovny? Jde to udělat obecně? Že bych teoreticky do všehc knihoven v ČR zaslal 1 (nebo 2?) výtisky knihy? Setkáváte se s takovou praxí? Popravdě mi jde o to, jak rozšířit tvorbu básníků, které žádný nakladatel nikdy nevydá, protože sbírka od neznámého autora je prodělečná záležitost. A zdá se mi (možná to zní pateticky), že by stálo za to, rozeslat některé publikace knihovnám zadarmo.

Odpověď

Dobrý den, při vydání knihy se má věc takto:

1. Ze zákona máte dokonce povinnost některým knihovnám zaslat tzv. povinný výtisk. Díky tomu se vydaná kniha dostane do bibliografií a katalogů (zejména do České národní bibliografie - http://sigma.nkp.cz/F/) a čtenářům je dostupný údaj o ní.
Dále máte vůči některým dalším knihovnám nabídkovou povinnost, to znamená, že byste jim knihu měl nabídnout.
Informace o povinném výtisku najdete zde:
adresy knihoven pro pv:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_adresy_odberatelu_pv.htm
předpisy o pv:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_pv.html
Stručně - tři knihovny by měly dostat pv v každém případě (Národní knihovna 2), regionální pv by měla dostat knihovna podle sídla nakladatele.

2. Možnost nabídky a zaslání výtisku se tím neomezuje a můžete samozřejmě oslovit i další knihovny. V rámci Národní knihovny jsou nabídky publikací poměrně běžné, je to samozřejmě spojeno s povinnými výtisky. Je však na rozhodnutí knihovny, zda má o publikaci zájem. NK pořizuje i další výtisky kromě povinných, to však závisí na rozhodnutí kolegů.