Povinné výtisky - e-kniha + tisk publikace na objednávku

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak řešit následující situaci: Budeme vydávat knihu, primárně jako e-knihu s tím, že zájemci, kteří by chtěli mít publikaci vytištěnou, si ji budou moci objednat. Vytištěná publikace bude vypadat standardně jako běžné knihy, bude mít obálku, projde grafickou úpravou apod., jednoduše řečeno, kniha bude odpovídat standardnímu knihařskému zpracování. Bude se v tomto případě (kdy primárně budeme knihu distribuovat jako e-knihu) na nás vztahovat povinnost odevzdat povinné výtisky?

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku je tato:

Budete-li publikaci primárně distribuovat jako e-knihu a zájemci, kteří by ji chtěli mít vytištěnou, si ji budou muset objednat, povinné výtisky nemusíte odevzdávat. Jde tu o vytištěnou verzi e-knihy, která není veřejně šířená, ale jedná se o konkrétní objednávku (print on demand). Nakladatel nedrží žádné skladové zásoby, kniha jde do výroby až ve chvíli, kdy si ji zákazník objedná. Počet objednávek v tomto případě není nijak omezen.

V případě, že si u nakladatele objedná například autor nebo distributor tisk e-knih za účelem dalšího šíření, už se jedná o jinou situaci. Vytištěným e-knihám je většinou přiděleno odlišné ISBN, změní se na tištěné a spadají pod zákon. Případným problémům nakladatelství můžou předejít tím, že autory (nebo další distributory) upozorní, že při takové objednávce musí zaplatit tisk povinných výtisků pro knihovny.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.06.2022 10:44

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu