Poválečný plat Edvarda Beneše

Text dotazu

Dobrý den,

zajímal by mě plat prezidenta republiky Edvarda Beneše v poválečných letech (1945-48) a jeho přepočet na dobový průměrný plat.

Podle jeho dekretu 56/1945 by to mělo být 3.3 mil. K ročně plus náhrady ve výši 3 mil.. O pár měsíců později po vydání dekretu však proběhla měnová reforma, a už jsem nenašel, do jaké míry to ovlivnilo jeho plat.

Odpověď

Dobrý den,

z Archivu Kanceláře prezidenta republiky jsme k platu prezidenta v roce 1945 obdrželi následující informace:

" plat prezidenta republiky byl stanoven zákonem, informace lze tedy dohledat také ve Sbírce zákonů. Roční plat 3 300 000 + 3 000 000 K stanovený dekretem č. 56/1945 Sb. byl vyplácen prezidentům republiky v této výši (v měsíčních splátkách) až do měnové reformy v roce 1953, kdy byl upraven na 660 000 + 600 000 Kčs. Prezidentu Benešovi byl po abdikaci vyplácen čestný plat 3 300 000 K ročně (od července do září 1948)."

Pokud máte hlubší zájem, můžete přímo v Archivu KPR do některých dokumentů nahlédnout.

Odkazy k problematice:

file:///C:/Users/SEDLACKOVAJ/Downloads/DPTX_2011_1__0_177166_0_118544.pdf

 Jak uvádí Vencovský: "Další postup při řízení nové měny, která vznikla reformou v listopadu 1945, byl už výlučně záležitostí nového pohledu na peníze, nového pohledu na hospodářský systém a na řízení peněžního oběhu (už ne peněžní politiky). Vyústěním byla měnová reforma v roce 1953, která znamenala nehorázné ožebračení mnoha vkladatelů. Ti během jediné noci přišli o celoživotní úspory a stali se plně závislí na státních dávkách. Komunisté tak opět ukázali, že nic jim není cizí."

 V rozhlasovém archivu je část projevu tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše ze dne 24. února 1946, který se zmiňuje o právě probíhající měnové reformě.

http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/320280