poválečný odsun sudetských Němců

Text dotazu

Prosím o informaci zda existuje nějaký web nebo instituce, kde bych zjistila zda určitá osoba byla odsunuta na základě benešových dekretů a nebo zda odsunuta nebyla.

Odpověď

Dobrý den,

jak se zdá, doposud nebyl vydán žádný seznam odsunutých osob na základě Benešových dekretů. Skutečnost ohledně odsunu jisté osoby budete muset zjišťovat v archivu dané obce, kde hledaná osoba před odsunem žila.
Popřípadě v archivu, pod který tato obec spadá - obecní archivy, okresní archivy apod. Obce často vypracovávaly seznamy obyvatel, kteří měli být v souladu s Benešovými dekrety odsunuti. Vznikaly také seznamy jednotlivých transportů.
Vhodný zdroj informací by Vám mohl pomoci nalézt Archiv Ministerstva vnitra ČR a jeho databáze archivů v ČR:
http://www.mvcr.cz/archivnictvi/uvodem.html.
V Německu vznikla organizace odsunutých Němců: Sudetendeutsche Landsmannschaft. Internetová adresa: www.sudeten.de. Snad i přes tuto organizaci byste mohla nějaké informace získat.
Radu, kde nejlépe příslušné údaje hledat, Vám může poskytnout již zmíněný Archiv Ministerstva vnitra ČR. S prosbou o radu se můžete obrátit také na Českou genealogickou a heraldickou společnost v Praze:
http://www.genealogie.cz/ 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.11.2007 08:27

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu