používání titulů

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak mám v e-mailu oslovit člověka, který má před jménem titul ThLic. a za jménem Dr. Pane licenciáte nebo pane doktore?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

při oslovení se využívají nejvýše dosažené tituly. Ve Vašem případě je tedy třeba stanovit, který titul má tzv. větší váhu. 

Titul ThLic. je akademický titul, který získají nositelé magisterského titulu po vykonání státní rigorózní zkoušky v téže oblasti studia, její součástí je i obhajoba rigorózní práce.

Titul Dr. patří mezi akademicko-vědecké tituly, tj. stojí nad akademickými. Tento titul byl udělovaný krátce po roce 1990, později byl nahrazen titulem Ph.D. Současný vysokoškolský zákon ho již neuvádí, patří mezi  akademicko-vědecké tituly udělované v minulosti.

Vzhledem k tomu, že titul Dr., resp. později nahrazený titulem Ph.D., stojí v hierarchii výše, měl by při oslovení být používán tento titul.

Více informací se můžete dočíst v následující h odkazech:

* http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=782 - stránky Ústavu pro jazyk český AV ČR věnované titulům a jejich užívání

* http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/osloveni-nosaitele-titulu-phd - již zpracovaný dotaz služby Ptejte se knihovny o oslovení akademickými tituly; dotaz naleznete v archivu služby PSK

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Doktor_(titul) - informace k titulu Dr.

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Akademick%C3%BD_titul - tituly obecně

* https://web.natur.cuni.cz/student/akademicke-tituly - akademické tituly a oslovení

* http://www.studentpoint.cz/3-vzdelani/2763-pane-doktore-nebo-profesore-aneb-jak - akademické tituly a oslovení

Pokud byste potřebovala přesnější informace, doporučujeme Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/). 

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.07.2013 09:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu