používání textu: Věc:

Text dotazu

Dobrý den,

někde jsem zaslechla, že již není možné v úřední korespondenci používat klasické Věc: .

Je to prosím pravda?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Úřední korespondence" z roku 2015 je využívání formulace "Věc:" v úřední korespondenci následující:

"Dříve vžité slovo "Věc" s dvojtečkou se již neužívá. Pokud se ještě objevuje, působí zastarale. Je nahrazeno heslovitým vyjádřením obsahu dopisu (název dopisu, předmět), které se umisťuje pod dolní hranici adresového pole. Odděluje se obvykle jedním až dvěma volnými řádky, je-li použito tzv. okénkové obálky, nesmí být mezera menší než deset milimetrů." (str. 25)

Pro formální uspořádání textu je závazná forma ČSN 01 6910 "Úprava dokumentů zpracovaných textovými procesory". Přitom je nutné zdůraznit, že uvedená norma a "Akademická příručka jazyka českého" tvoří vzájemně provázaný celek, takže obě jsou aktuální pomůckou u při hledání odpovědí na otázky, které se mohou při tvorbě dokumentů naskytnout.

Pokud byste potřebovala podrobnější výklad ohledně psaní formální korespondence, doporučujeme projít uvedenou publikaci, příp. se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html).

Použité zdroje

PONDĚLÍČEK, Jiří. Úřední korespondence: (metodika, vzory a příklady pro veřejnou správu). Vydání: první. Praha: Institut pro veřejnou správu, 2015. 103 stran. Skripta. ISBN 978-80-86976-31-0.