Použití stažených obrázků na nekomerčním webu

Text dotazu

Dobrý den,

za jakých podmínek je možné zveřejnit na webu, který slouží pro výukové účely, obrázky stažené z internetu? Jedná se o veřejný web pod hlavičkou univerzity s materiály pro děti (články, kvízy, hry apod.).

Předpokládám, že nelze použít libovolné obrázky stažené z internetu, přestože budou ilustrační (např. fotky z pohádek, ilustrační fotky k zemím světa apod.), ani když by u každého obrázku byl uveden zdroj. Ale nejsem si tím jistá, vzhledem k tomu, se jedná o nekomerční web. Přečetla jsem si k tomu několik článků, ale s jistotou na základě toho nedokážu říct, jak to tedy v tomto konkrétním případě je.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

tato problematika je moc hezky popsána v článku:

BUREŠ, Michal. Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít? Finance.cz [online]. 22. 10. 2019 [cit. 2020-06-24]. Dostupný z: https://www.finance.cz/528593-obrazky-a-fotky-na-internetu/ .

 

Pro Vaše potřeby by bylo vhodné, jak zde autor uvádí, využívat především obrázky, které jsou zveřejněné pod licencí Creative Commons (CC). Jak s takovými díly nakládat se dozvíte zde: https://www.creativecommons.cz/pro-uzivatele/nabyvani-licence/ .

Na stránkách organizace Creative Commons lze také využít vyhledávač obrázků s licencí CC (https://search.creativecommons.org/).

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.06.2020 14:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu