Potyčky a ústupová trasa - Budišov u Třebíče

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda nevíte nějaké informace o potyčkách mezi německou armádou a sovětskými vojsky v okolí Budišova u Třebíče (případně kudy vedla ústupová cesta Němců). Chodím s detektorem a potřeboval bych pomoct s najitím dobré lokality.

Děkuji

Odpověď

Vážený pane (...),

Třebíč a její okolí byla osvobozena až 9. května 1945, kdy již značná část německých vojsk ustoupila na západ, tudíž zde nijak urputné boje neprobíhaly. Co se týče ústupu německé armády a místních reálií, asi jediným relevantním vydaným zdrojem je kniha Konec války na Třebíčsku, která obsahuje i kapitolu o obci Budišov (výňatky z Obecního zpravodaje a kroniky). Jinak se můžete orientovat  podle dobových map a poloze místních komunikaci (přikládám v přehledu literatury).

Pokud by Vám uvedené zdroje nestačily, doporučil bych kontaktovat regionální archiv nebo místní samosprávu, kde by měli mít k dispozici dobové kroniky (obecní, školní, farní) nebo zkuste dobové pamětníky, jsou-li ještě naživu.

Použité zdroje

Prukner, Zdeněk. Konec války na Třebíčsku. Vydání první. Třebíč: Akcent, 2019. 262 stran. ISBN 978-80-7497-293-5.
Zeměměřický úřad. Kraj Jihlavský. 1:200 000 ;. Praha: Vydal zeměměřický úřad, [1949]. 1 mapa : . Dostupné také z: https://digitalniknihovna.c[…]2a7b-4f66-84bd-532ae4906777
KLÍMA, Jan. Československý vojenský atlas, [1.] Mapová část. Praha: Naše vojsko, 1965, s. 357. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:5705cbd6-e4c6-48a2-ae90-db35b6dd32c6