posvátná místa českobudějovicko

Text dotazu

Dobrý den, hledám informaci, existuje-li zpracování posvátných míst na Českobudějovicku, případně Plzeňsku, něco jako dílo Františka Ekerta "Posvátná místa..." pro pražskou a další diecéze. V případě, že ano, prosím o sdělení, je-li dílo dostupné on line nebo kde by bylo možné jej studovat. Předem děkuji, Rohan

Odpověď

Dobrý den,

o posvátných místech v daném regionu se dozvíte např. z publikací

ČERNÝ, Jiří. Poutní místa českobudějovické diecéze: milostné obrazy, sochy a místa zvláštní zbožnosti. Vyd. 1. Pelhřimov: Nová tiskárna Pelhřimov, 2013. 343 s., [32] s. obr. příl.ISBN 978-80-7415-074-6.

VOKOLEK, Václav. Neznámé Čechy. 4., Posvátná místa jihovýchodních Čech. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 2012. 231 s. Tipy na výlety. ISBN 978-80-204-2626-0.

VOKOLEK, Václav. Neznámé Čechy. 7., Posvátná místa jihozápadních Čech. První vydání. Praha : Mladá fronta, 2015. 287 stran. Tipy na výlety. ISBN 978-80-204-3871-3.

Tyto publikace nejsou bohužel dostupné on line, ale jsou součástí jak prezenčního fondu regionálního oddělení Jihočeské vědecké knihovny, tak je i možno si je vypůjčit domů.

Pro Plzeň můžete využít díl Posvátných míst ... Podlaha, Antonín. Posvátná místa království Českého: dějiny a popsání chrámů, kaplí, posvátných soch, klášterů i jiných pomníků katolické víry a nábožnosti. Řada první, Arcidiecese pražská. Díl II., Vikariáty: Berounský, Bystřický a Plzeňský. V Praze: Nákladem Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1908. 373 s. Podíl údů Dědictví svatojanského; č. 3 na rok 1908. Knih Dědictví svatojanského; č. 101. Ta je v naší knihovně dostupná pouze k prezenčnímu studiu v pobočce Zlatá Koruna. Ale ve fondu ji vlastní více knihoven. Podívejte se na stránky Souborného katalogu České republiky, kde se vám zobrazí vlastníci vybraných knih http://www.caslin.cz/caslin/.

Další informace můžete nalézt v knihách Pavla Kozáka:

Tajemná místa na samém jihu Čech. 1. vyd. České Budějovice : ArchET, 2011. 117 s., [24] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-902394-7-0.

Tajemná místa Plzeňska. 2. vyd. Beroun : MH, 2006. 127 s.ISBN 80-86720-20-9.

Tajemná místa Pošumaví. Upr. 3. vyd. Beroun : MH, 2004.ISBN 80-86720-23-3.

Tajemná místa od Blaníku k Sušici. 1. vyd. Beroun : MH, 1999. 152 s.

Další literatura k tématu:

Krčmář, Luděk. Poutní místa a místa zvláštní zbožnosti na severním Plzeňsku. Kralovice: Ashram s.r.o., 2014. 72 stran. ISBN 978-80-260-8560-7.

Krčmář, Luděk. Putování je IN: poutní místa a místa zvláštní zbožnosti plzeňské diecéze. 1. vyd. Plzeň: Biskupství plzeňské, 2012. 80 s. ISBN 978-80-260-3827-6.

Holečková, Marie - Dvořák, Otomar. Tajemná a léčivá místa jižních Čech a Pošumaví. 1. vyd. Beroun : MH, 2012. 155 s. ISBN 978-80-86720-59-3.