Postuláty ekokritiky

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jake existují základní postuláty v literární teorii ekoktitice. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Petr Kopecký ve své knize Robinson Jeffers a John Steinbeck : vzdálení a blízcí, uvádí čtyři kritéria pro ekokritiku, jak je definoval profesor harvardské univerzity Lawrence Buell:

  1. Mimolidské složky přírody nevytvářejí pouhý dějový rámec, ale jejich přítomnost naznačuje, že dějiny člověka jsou nedílnou součástí dějin přírody.
  2. Zájem člověka není jediný legitimní zájem.
  3. Zodpovědné jednání člověka vůči přírodě je součástí etické orientace v textu.
  4. V textu je příroda alespoň implicitně pojímána spíše jako proces něž konstanta.

Na bod tři, tedy etickou interpretaci díla, kladou ekokritici velký důraz.

Petr Kopecký dále uvádí, že ekokritika je ve stádiu vývoje (alespoň z prespektivy roku 2012, kdy kniha vyšla).

Jako další charakteristický rys ekokritiky, uvádí soustavné přehodnocování antropocentrického vidění světa.

Pro případné další studium:

KOPECKÝ, Petr. Robinson Jeffers a John Steinbeck: vzdálení i blízcí. V Ostravě: Host, 2012. Po stopách ekokritiky. Str. 12 – 15. Z této knihy jsme čerpali informace pro odpověď.

Kniha obsahuje seznam použité literatury, kde naleznete další relevantní tituly.

CULLER, Jonathan D. a BAREŠ, Jiří. Krátký úvod do literární teorie. Brno: Host, 2015. Ekokritika. Str. 136 – 137.

V případě, že bystě chtěla nahlédnout přímo do primárního textu, níže je uveden titul, ze kterého Petr Kopecký uvedl čtyři Buellova kritéria pro ekokritiku.

BUELL, Lawrence. The environmental imagination: Thoreau, nature writing, and the formation of American culture. Cambridge, Mass.: Belknap Press of Harvard University Press, ©1995. 586 s. ISBN 0-674-25862-2.

Knihu jsme nalezli ve fondech níže uvedených knihoven:

ABA001 [NK ČR Praha] -- sign. T 189022

ABD017 [ČVUT - Knih.Fak.stav.a Fak.arch. Praha]

ABD026 [ČZU - Knihovna Praha]

Také můžete pro srovnání prostudovat přístup Michala Peprníka k ekokritice.

Peprník, Michal. Cesta od toposu k enviromentu v americké literatuře 19. století. Str. 163 – 173.

KOMENDA, Petr, ed., MALINOVÁ, Lenka, ed. a ZMĚLÍK, Richard, ed. Místo - prostor - krajina: v literatuře a kultuře: [literární tematologie v pohledu vědních disciplín]. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2012. 285 s. Günther; sv. č. 7. ISBN 978-80-244-3023-2.