Postava antihrdiny

Text dotazu

Dobrý den,

ve svojí seminární práci rozebírám hrdiny Čapokových próz a obracím se na
Vás s teoretickým dotazem týkajícím se pojmu "malý člověk" nebo "nehrdina".
V souvislosti s Čapkem jsem na něj už několikrát narazila, ale v žádném
literárně-vědném slovníku tento pojem není vysvětlen (ani obsažen). Prosím
Vás tedy o radu, jestli existuje nějaká literatura, která se tímto typem
hrdiny zabývá (byť obecně a ne v souvislosti s Čapkem, příp. by se to mohlo
vyskytnout i v souvislosti s Hrabalem nebo Hemingwayem). Snažila jsem se
vyhledat na www.jib.cz, ale neúspěšně.

Moc děkuji za jakoukoli odpověď.

Odpověď

Dobry den,

heslo maly clovek, nehrdina se nam v dostupnych zdrojich  nepodarilo najit.
I kdyz vsichni asi chapeme, o jaky typ cloveka (postavy) se jedna, prima definice v literarnich slovnicich neni. Pod heslem postava je vsak uvedeno:
"Starsi literatura...se zamerovala na postavy, jez rozhodujicim zpusobem zasahovaly do spolecenskeho deni a tim zaroven formovaly i svuj vlastni zivot. Postavam teto razby se dostalo oznaceni hrdina. V ere novoveku dochazi ke vzniku romanu...zameruje spis na postavy vsedni, mnohdy vyslovene pasivni. V souvislosti s postavami tohoto druhu vznikl pojem antihrdina...."

Zdroj: PAVERA, Libor, VSETICKA, Frantisek. Lexikon literarnich pojmu.
Olomouc: Nakladatelstvi Olomouc, 2002. S. 285

heslo postava - "...postavy se rozdeluji na hlavni (protagonista) a vedlejsi. Starsi oznaceni "hrdina" - pro hlavni postavu... v moderni literature se rozsirilo o "antihrdinu" , ktery je naopak nehrdinsky a obycejny. Postavy vystupuji casto v kontrastnich dvojicich..."

Zdroj: KRIVANEK, Vladimir, KUPCOVA, Helena. Maly slovnik literarnich pojmu a autoru. Texty k literarni vychove pro 6.-9. rocnik ZS a nizsi tridy gymnazii. Praha: Scientia, 1994. S. 38

S. 343: nehrdinne, nehrdinsky, nehrdinny, nerekovny - vedome pestujici kult s clovekem deklasovanym a naprosto nehrdinnym
Zdroj: Prirucni slovnik jazyka ceskeho. Praha: Skolni nakladatelstvi, 1938-1940.

Doporucuji i knihu BURIANEK, Frantisek. Capkovske variace. /Eseje o Karlu Capkovi s o literature/. Praha: Ceskoslovensky spisovatel, 1984. S. 56-57:
"maly cesky clovek" - ..."

Vyhledavace na internetu s terminem maly clovek, nehrdina pracuji, viz odkazy nebo ukazky nize, za kvalitu informaci ale nemuzeme rucit:
1/ http://alalar.blog.cz/0907/hrdina-versus-nehrdina

2/" Literární hrdina a antihrdina.
Hrdina - hlavní postava, která tvoří příběh; ovlivňuje ostatní postavy, manipuluje s nimi - tvoří především pro publikum, čtenáře - je to postava se subjektivním pohledem na svět a je aktivnější než antihrdina a nehrdina - čtenář může od hrdiny očekávat cokoliv; z toho plyne napětí a výjimečnost příběhu; rozvíjí se fantazie - má hlavní roli; dle něj se vytváří okolí; je nejdůležitější postavou ,... - je nezávislý...

Antihrdina - nemá výjimečné vlastnosti; nevyčnívá; zapadá do utvořených kategorií - vyprávění je bez jakékoliv fantastičnosti, nadpřirozena; ... - vzbuzuje ve čtenáři povrchní emoce - je pouze zprostředkovatelem a je závislý na okolí - podává objektivní zprávu; vyprávění je tudíž objektivní bez subjektivních dojmů ...
Nehrdina - muž bez vlastností; je výjimečný v tom smyslu, že ho nemůžeme nazvat hrdinou - je součástí příběhu; ale není hlavní postavou, není nejdůležitější - pouze popisuje, co vidí; ... jeho vlastní nepochopení světa z něj dělá nehrdinu - trapnost - nehrdina se neumí povznést nad svojí situací; vše bere příliš vážně a snaží se racionálně uchopit neuchopitelné;..."

3/ http//www.litenky.cz/clanek.php/id-1255 , Litenky č. 1/17, roč. 2005/2006

4/ fotoarchiv Tvar. Literarni tydenik, 2, 7.11,1991, s.1 a 4.
Ono je to na nas / Blahoslav Dokoupil
http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=Tvar/2.1991/45 - Plny text Proza ceska * maly clovek (typ literarni) * mytus maleho cloveka * stol.
20., pol. 2.

Dokoupil, Blahoslav, 1952-2008
Biograf.udaje Narozen 25. 12. 1952 v Boskovicich, zemrel 14. 6. 2008 ve Vanovicich. PhDr., CSc., literarni historik a kritik, prace z oboru.