posmrtná ztuhlost (rigor mortis)

Text dotazu

Dobrý den chtěla jsem se jen zeptat jestli, když člověk zemře tak se mu uvolní všechny svaly nebo ne??!!! Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobry den, s dotazem, ktery vas zajima,  by bylo lepsi obratit se na odborniky z rad lekaru nebo napr. policistu, kteri musi mit pri vysetrovani tez znalosti i z oblasti lekarstvi.
Viz clanek,  odkaz nize
http://www.mvcr.cz/casopisy/policista/2006/03/umrti.html.

Dalsim zdrojem informaci je Wikipedia, elektronicka encyklopedie na internetu, kde je uvedeno nasledujici heslo:
Posmrtná ztuhlost
Posmrtná ztuhlost (rigor mortis) je označení pro změny, ke kterým dochází v mrtvém těle krátce po smrti. Tyto změny mají chemický původ - jejich primární příčinou je vyčerpání zásob ATP a únik vápenatých kationtů ze sarkoplazmatického retikula). Výsledkem je nejprve ochabnutí a posléze ztuhnutí svalů, ke kterému dochází po 1-6 hodinách, plně vyvinutý pak rigor mortis bývá až po 12-36 hodinách po smrti. Obvykle nastupuje nejdříve v obličejové části. Posmrtná ztuhlost je patrná při zevní prohlídce, kdy končetiny již nelze ohýbat v kloubech. K "násilnému rozrušení" ztuhlosti dojde většinou při manipulaci s tělem. Stane-li se tak 6-8 hodin po smrti, ztuhlost se již neobjeví. Při rozrušení do 6 hodin po smrti se může ještě vyvinout, ale ne už v takové intenzitě.
Rychlost nástupu posmrtné ztuhlosti závisí na teplotě, nízká teplota jej zpomaluje, vyšší zrychluje.
V důsledku především autolytických a hnilobných změn ztuhlost začne pomíjet asi za 2 dny a obvykle za 3-4 dny zmizí úplně. Při teplotách kolem 20 stupňů Celsia začíná pomíjet asi za 36-48 hodin po smrti. Při nižších teplotách naopak může trvat více dnů i týdnů. Při vysokých teplotách kolem 30-40 stupňů Celsia začíná posmrtná ztuhlost už asi za 30 minut po smrti, je plně vyznačena již za 2 hodiny a rychleji také mizí.
Posmrtná ztuhlost je z pochopitelných důvodů objektem velkého zájmu soudních lékařů a hraje důležitou roli ve vyšetřování náhlých úmrtí

Doporucujeme Vam procist i informace v nasledujicim odkazu http://referaty-seminarky.cz/smrt-1/. Je zde uvedena i literatura, kterou zpracovatel  vyuzil jako informacni zdroj.
Stejne jako u ostatnich textu na internetu ale za spravnost neodpovidame, informace neoverujeme.