Poslední zničený tank německé armády při ústupu z Prahy v roce 1945 okolí Zbraslavi.

Text dotazu

Dobrý den, kdysi jsem od dědy slyšel historku o tom, jak Němci při ústupu z Prahy, někde na Zbraslavsku přišli o jeden z posledních tanků. Měl tam tehdy padnout jeden vzdálený příbuzný. Rád bych to místo našel. Dá se dohledat v jakých místech přišli Němci o tanky? Děkuji

Odpověď

Vážený pane (...),

v jakých místech Němci přišli o tanky se do jisté míry dohledat dá. Touto problematikou se zabýval Mgr. Tomáš Jakl v článku:

JAKL, Tomáš. Úklid bojiště. Hobby Historie. 2014, 2014(25), 24-37.

Právě toto číslo ale bohužel v naší knihovně chybí, takže Vás v tomto ohledu budeme muset nasměrovat do nějaké jiné knihovny.

Kolega Tomáš Jakl se obecně specializuje na konec druhé světové války v českých zemích i na problematiku obrněných jednotek, proto doporučujeme jeho širší bibliografii, viz:

https://www.vhu.cz/mgr-tomas-jakl/

a

http://www.tanks.webz.cz/Bibliografie.htm

dva snímky zničené německé techniky u Zbraslavi také publikoval v článku:

JAKL, Tomáš. Obrněné vlaky v Pražském povstání: 1. díl. Historie a vojenství. 2021, LXX(2), 86-103. ISSN 0018-2583.

Snímek na s. 97

Boje v posledních dnech války v prostoru Zbraslavi rozebírá ve své knize také Pavel Kmoch:

KMOCH, Pavel. Konec pánů Benešovska : SS-Stadt Böhmen, Ortsgruppe der NSDAP Beneschau, Wallenstein a ti druzí. Vydání první. Praha : Academia, 2021. 446 stran. ISBN 978-80-200-3212-6

Snad Vám tyto informace pomohou.

Znáte-li jméno onoho padlého vzdáleného příbuzného, napište nám jej buď na e-mail knihovna@vhu.cz nebo museum@army.cz, pro lokalizaci místa by to mohlo výrazně pomoci. Také máte-li k vyprávěné historce další informace, neváhejte nás kontaktovat.

Použité zdroje

konzultace s Tomášem Jaklem