poslední sopečná aktivita v Českém středohoří

Text dotazu

Dobrý den.
Ráda bych se Vás touto cestou zeptala, ve kterém období byla naposledy vykázána sopečná aktivita v Českém středohoří.
Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

termín sopečná činnost v sobě zahrnuje nejen sopečné erupce, ale i ostatní doprovodné vulkanické projevy, které souvisejí s přítomností magmatu v blízkosti zemského povrchu a se zvýšeným tokem geotermální energie. Jedním z těchto projevů je např. zemětřesení, či exhalace plynných látek, jak u činných sopek, tak i jako doklad posopečné aktivity. Další doprovodné projevy jsou spojeny především se zvýšeným tokem hydrotermální energie (gejzíry, termální prameny, prameny minerálních vod) atd.
I na území naší republiky máme několik dokladů dávné minulé sopečné aktivity, která dozněla přibližně před 800 000 lety. Tehdy vyhasla sopka Komorní hůrka v západních Čechách. Ve stejné oblasti se nacházejí i o trochu starší Železná hůrka a Příšovská homolka. Činnost všech těchto sopek je svázána s oživením podkrušnohorských zlomů. Na Moravě se nacházejí dvě sopky, které svým stářím spadají na hranici třetihor a čtvrtohor - Venušina sopka a Uhlířský vrch. Ještě starší jsou dvě sopečná pohoří ČR, Doupovské hory a České středohoří. V České republice není v současné době žádná činná sopka a můžeme zde tedy sledovat už pouze projevy posopečné aktivity. Jsou to minerální a termální prameny na Karlovarsku. Post-vulkanickým projevem jsou i bahenní sopky v přírodní rezervaci SOOS v západních Čechách.

Vznik českého středohoří spadá do stejného období jako vznik Doupovských hor, tedy přibližně polovina třetihor. Kdy se, jak se zdá z uvedených informací, také zároveň v této oblasti naposledy projevila sopečná činnost.
Dle příručky České středohoří : geologie chráněných krajinných oblastí České republiky od Němce, J. není dnešní podoba Českého středohoří prací pouze vulkanické činnosti, ale je dotvořena především erozí, která zde nastala už v průběhu nejmladších třetihor a ve čtvrtohorách.

Zdroje:

* http://www.gweb.cz/clanky/clanek-61/
* http://oha.wz.cz/version/acad-341.htm
* http://sites.google.com/site/vulkanizmus/vulkanizmus_cr
* http://www.sci.muni.cz/~herber/volcano.htm
* NĚMEC, Jan a další. České středohoří : geologie chráněných krajinných oblastí České republiky. 1. vyd. Praha : Česká geologická služba, 2005. ISBN 80-7075-647-0.
* http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

Projité zdroje:

*HÁJKOVÁ, Ludmila. České středohoří : Böhmisches mittelgebirge the Central Bohemian Massif. 1. vyd. Ústí nad Labem : Foto studio h., 2005. ISBN 80-902349-2-5.