poslední leč

Text dotazu

Co je to poslední leč?

Odpověď

Dobrý den, dle Slovníku české frazeologie a idiomatiky je "poslední leč" myslivecká zábava s hostinou po skončení honu, zvl. posledního v sezóně. V cizích jazycích je ekvivalentem pro "poslední leč": huntball (angličtina), letzter Jagdtrieb; Jägerschmaus (němčina), jeu e chasseurs (francouzština).

Samotné slovo leč, léč je užíváno pro zařízení na chytání zvěře (past, nástrahu), část honitby určené pro uzavření honu či pro lest a úskok obecně.

Zdroj:

Slovník české frazeologie a idiomatiky : vysokošk. příručka pro stud. filozof. fakult / Sv. 2, Výrazy neslovesné : Zprac. Vlasta Červená... [aj.] . 1. vyd. Praha : Academia, 1988

Příruční slovník jazyka českého. 2 díl. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1937-1938.