poslední hrabě na zámku v Bystrém u Poličky

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vědět jméno posledního majitele zámku v Bystrém u Poličky a do kterého roku sídlil na zámku.

Odpověď

 Dobrý den ,

posledním majitelem zámku Bystré u Poličky, ovšem zároveň pobývajícím na panství, byla Ernestina (Arnoštka), svobodná paní z Langetu, která zámek získala roku 1848 císařským rozhodnutím. Zámek převzala v bídném stavu, prakticky bez zařízení, které musela nákladně doplňovat. V letech 1850 - 1852 dala zřídit u zámku na místě zahrady rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami. V letech 1853 - 1854 vymaloval všechny zámecké pokoje a chodby mnichovský malír Eduard Schwaisser. Majitelka na zámek ráda zvala vzdělanou společnost. Mezi jejími hosty bývali básník Jan Neruda, malíř Josef Mánes, žurnalista Josef Barák a zpěváci Ambrož a Lukeš. Na zámku se hrálo divadlo a pořádaly koncerty. Ernestina z Langetu panství užívala až do své smrti 22.února 1866. Jí vymřel rod Hohenembsů i po přeslici. Nároky všech příbuzných - Lichtenšteinů, Harrachů, hrabat z Truchsess-Zeilu, z Langetu - neměly právní platnost, a tak došlo na císařské rozhodnutí z 12. září 1626, kterým se po vymření rodu Hohenembsů po meči i po přeslici zaručuje právo následnictví arciknížecímu domu habsburskému. Podle rozhodnutí c. a k. vrchního zemského soudu v Praze z 15. března 1869 a podle reverzu z roku 1762 a právem odúmrtí se stal majitelem svobodného a dědičného panství Bystré císař František Josef I., v jehož držení bylo panství až do roku 1918 a byl tak jeho úplně posledním majitelem. V bysterském zámku sídlili pak už jen úředníci, kteří spravovali císařský velkostatek. Po roce 1918 se vznikem samostatného československého státu byl místo císařského velkostatku zřízen v Bystrém státní velkostatek, jehož ředitelství sídlilo v zámku. Po r. 1945 sloužil zámek jako průmyslový sklad, od r. 1952 byl sídlem internátních škol. Po četných úpravách a rekonstrukcích slouží zámek od 70. let sociálním účelům, nyní zde sídlí Ústav sociální péče.
Informace jsme čerpali z: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Díl VI., Východní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1989 a také z webových stránek obce Bystré, http://www.bystre.cz/, odkaz O městě a položka Bysterský zámek.
Zde také najdete popis celé historie zámku, podrobné informace by Vám mohla poskytnout i publikace: GLOSER, Jaroslav jun. Knížka o Bystrém, sv. 3, Zámek. Bystré: Obecní úřad, 1993.