Poslání veřejných knihoven v Československu v období komunistické totality

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o odpověď na otázku: Jaké bylo poslání veřejných knihoven v Československu v období komunistické totality?

Předem děkuji za odpověď,

Odpověď

Dobrý den,

téma, ke kterému směřuje Váš dotaz, je v odborné literatuře popsáno celkem detailně.

Období totality, či socialismu v Československu trvalo poměrně dlouhou dobu, od roku 1948 až do roku 1989 a sám vládnoucí komunistický režim nijak nezakrýval, že hlavní funkcí knihoven je především sloužit budování socialistické společnosti a výchově občanů.

Řada funkcí a poslání, s kterými se knihovny ztotožňují i dnes, jako například funkce uchovávání, organizování a sdělování lidského poznání je příznačná i pro knihovny v době socialismu, nicméně pro komunistický režim bylo příznačné spíše zneužívání knihoven v rámci socialistické propagandy a cenzury.

Již po válce v květnu 1948 se konal první sjezd českých a slovenských knihovníků, na kterém se projednával socialistický program vývoje našeho knihovnictví. Diskutovalo se o propagaci a šíření literatury, která by v „co největší míře napomohla výstavbě socialismu“ (Cejpek, 1966, s. 9).

Tyto požadavky vedly ke snaze vytvořit tzv. jednotnou soustavu knihoven. Zákon o jednotné soustavě knihoven vstoupil v platnost v roce 1959 a poslání knihoven je v tomto zákoně definováno takto: „přispívat ke všestrannému vzdělání pracujících v duchu vědeckého světového názoru a pomáhat při zvyšování jejich politické, kulturní a odborné úrovně. Knihovny mají napomáhat rozvoji vědy a techniky, k šíření jejich poznatků, při řešení politických a hospodářských úkolů a při rozvíjení tvůrčí iniciativy lidu v boji za vítězství socialismu.“(§ 1, Cejpek, 1966, s. 15).

Jako veřejné knihovny lze chápat knihovny lidové, které byly určeny nejširším vrstvám obyvatelstva. Úkolem těchto knihoven bylo v souladu se zákonem o jednotné soustavě knihoven mimo jiné upevňovat v lidech socialistický světonázor a vychovávat čtenáře k socialistickému uvědomění. To měla za následek také pozitivní skutečnost, že počet knihoven i čtenářů a čtenářek rychle vzrůstal.

Cejpek (1966) píše „V naší společnosti, v níž byly vybudovány základy socialismu, jde o to, aby umožnila každému občanovi získat a osvojit si takové vědecké a odborné poznatky, schopnosti, dovednosti a vlastnosti, aby se stal jejím platným členem a aby pomáhal podle svých fyzických a duševních schopností jejímu rozvoji.“

Velinský (1982) popisuje, že „knihovnické sdělování poznání má tři základní funkce: poznávací, kulturní a ideologickou“ (s. 17). Knihovnictví v období socialismu klade důraz a uvědomuje si svou společenskou odpovědnost a odpovědnost jednotlivých knihovníků a knihovnic. Složení a kvalita knihovního fondu a knihovnické zprostředkování literatury není náhodné a libovolné, nýbrž by mělo být konstruované na základě vědecké analýzy. Dalším podstatným bodem, na který knihovnictví klade důraz je stranickost. „Socialistické knihovnictví straní socialismu, politice komunistické strany a dělnické třídy. Nejde proto o šíření jakéhokoli poznání, ale jen takového, které může ve společnosti sehrát pozitivní a prospěšnou úlohu.“ (s. 18). Více k charakteru a poslání socialistického knihovnictví v publikaci Kapitoly o knihovnictví.

Po srpnové invazi ruských vojsk roku 1968 byly sestaveny seznamy tzv. libri prohibiti, tedy seznamy „zakázaných knih“, které měli knihovníci a knihovnice za úkol zničit i se samotným seznamem. Důvodem pro likvidaci knihy, nemuselo být nutně, že kniha měla obsah, který nějakým způsobem vystupoval proti režimu, ale třeba i jen to, že se jako závadný jevil autor předmluvy, či ilustrací. (Sedlák, 2011)

Seznam zdrojů:

SEDLÁK, Jiří. Knihovníci za totality. Duha: informace o knihách a knihovnách z Moravy [online], 2010, 24(4) [cit. 2016-11-15]. ISSN 0862-1985. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovnici-za-totality.

CEJPEK, Jiří. Kapitoly z knihovnictví: Průzkumová verze učeb. textů pro předmět Knihovnictví na stř. knih. školách. Praha: St. knihovna ČSSR-Ústř. vědecko-met. kabinet knihovnictví, 1966. 69, [1] s.

VELINSKÝ, Mirko. Kapitoly o knihovnictví. [Praha: Orbis], 1981-1983. 60 s.

Níže uvádíme další zdroje, ze kterých můžete čerpat mnoho zajímavých informací na toto téma.

Dokumenty dohledané prostřednictvím online katalogu NK ČR a Databáze knihovnické literatury (http://aleph.nkp.cz/F):

NERADOVÁ, Květoslava aj. Funkce veřejných knihoven v kulturním a hospodářském rozvoji ČSR. 1. vyd. Praha: SNTL, 1986. 156 s. Vědecko výzkumné práce z oboru knihovnictví, 6. Edice sektoru výzkumu a metodiky knihovnictví.

CEJPEK, Jiří, HLAVÁČEK, Ivan a KNEIDL, Pravoslav. Dějiny knihoven a knihovnictví v českých zemích a vybrané kapitoly z obecných dějin. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1996. 192 s. ISBN 80-7184-163-3.

CEJPEK, Jiří. Československé knihovnictví: poslání a organizace: vysokošk. učebnice. 2., přeprac. vyd. Praha: SPN, 1967. 186, [2] s. Učebnice pro vys. školy.

NOVOTNÝ, František. Československé knihovnické zákonodárství: cesta k zákonu a jednotné soustavě knihoven a jeho uskutečňování. 1. vyd. Praha: Orbis, 1962. 107 s. Knihovna osvětové práce.

DRTINA, Jaroslav. Knihovna jako instituce socialistická. 1. vyd. Praha: SPN, 1961. 247, [1] s., [18] s. fot. příl. Edice Ústř. vědecko-metodického kabinetu knihovnictví. Publikace st. věd. knihoven.

Knihovny v Československé socialistické republice. 1. vyd. Martin: Matica slovenská, 1978. 46 s. Metodika a propagace. Metodické příručky a sborníky.

ŠÁMAL, Petr. Soustružníci lidských duší: lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20. století: (s edicí seznamů zakázaných knih). Vyd. 1. Praha: Academia, 2009. 613 s. Šťastné zítřky; sv. 2. ISBN 978-80-200-1709-3.

K základním otázkám výchovy knihovníků a informačních pracovníků: sborník materiálů teoretické konference Fakulty sociálních věd a publicistiky na počest 50. výročí založení KSČ: Praha 18. listopadu 1971. Praha: Katedra knihovnictví a vědeckých informací Fakulty sociálních věd a publicistiky UK, 1972. 171 s.

Články dohledané prostřednictvím databáze ANL (http://aleph.nkp.cz/F):

VÍCHOVÁ, Božena. Malá vzpomínka na období normalizace. Vlastivědný věstník moravský, 2012, 64(2), s. 163-165. ISSN 0323-2581.