poskytování platu v pracovním poměru

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na právní úpravu poskytování platu v pracovním poměru. Nemohu nikde nalézt tuto informaci. Vím, že ve státní sféře je poskytován plat a v soukromé mzda. Budu moc vděčná za více informací k mému dotazu, co tam vše zařadit(budu vděčna klidně jen za konkrétní místo, kde tuto informaci naleznu - zákoník práce- kde tam... ?)

Předem mnohokrát děkuji

Odpověď

Dobrý den,

máte pravdu. Plat je vyplácen státem. Stejně jako v případě mzdy se jedná o peněžní plnění za vykonanou práci. Mimo státu plat je vyplácen  územním samosprávným celkem, státním fondem, příspěvkovou organizací (jejíž organizační složkou je stát), právnickou osobou, jejíž zřizovatelem je Ministerstvo školství. Výše platu je stanovena podle takzvaného platového tarifu. Ten se skládá z platové třídy a platového stupně. Platová třída definuje, co zaměstnanec dělá a jak je to náročné. Platový stupeň záleží na odpracovaných letech, popřípadě dosažené praxi. Celkem je dvanáct platových stupňů a šestnáct platových tříd. Jednotlivé podmínky neurčuje zákon, ale nařízení vlády České republiky. Dále se k platu ještě přičítají příplatky. Na rozdíl od mzdy, která u prémií a odměn teoreticky nemá žádný strop, tak příplatky jsou omezeny. Je celkem pět druhů příplatků a to osobní (až do 50%), za vedení (až 60%), za noční práci (až 20% hodinového výdělku), za práci o víkendech (25%), za rozdělenou směnu (30%). Existují však mimořádné odměny, které se vyplácí ve zvláštních případech. Například když jsou kladeny velmi vysoké nároky na pracovníka, které mohou způsobit i újmu na zdraví. Zde zaměstnavatel (stát) jejich výši určuje podle svého uvážení. Zdroj: http://ekonomikaonline.cz/306/rozdil-mezi-platem-a-mzdou/

Dále si dovolujeme přiložit odkaz, kde naleznete přehledný seznam tarifního rozdělení podle druhu pracovní činnosti platný pro rok 2017: http://kupnisila.cz/platove-tridy-tabulky/ . Pokud budete potřebovat odpověď ještě doplnit, tak se ozvěte.