posilování zraku

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaké účinné posilování zraku? Díky.

Odpověď

Dobrý den,

Oční cviky představují specifickou oblast mezi technikami jógy a jsou zaměřeny na udržení dobrého stavu zraku, případně na odstranění nebo zmírnění některých jeho poruch. Oční cvičení pomáhá zrak posilovat a zároveň uvolňovat oční svaly.
Tyto techniky lze využít např. při krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu, slabozrakosti, šilhavosti a některé z nich i při očních zánětech či zákalech. V případě léčení je výběr vhodných technik nutno konzultovat s odborníkem.
Doporučujeme Vám prostudovat následující  internetové odkazy :

http://www.jogamagazin.cz/ocni-cviky.html
http://www.celostnimedicina.cz/oci-=-cviceni-zraku-pro-zdravou-dlouhovekost.htm
http://www.musculus.cz/kulturistika/zdravi/spatny-zrak

Doporučená literatura z fondu Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze, báze NKC:
-[Č.záznamu: 000534759]
 Cvičení očí a prevence oslabení zraku : metodická příručka / zpracovaly Miluše Kubíčková, Milena Podroužková, Jiřina Boháčková. -- 1. vyd.. -- Praha : Onyx, 1990.
-[Č.záznamu: 002111366]
 Oči a jóga / Pavel Kos. -- Brno : Centrum volného času Lužánky v nakl. Pavel Křepela, 2010. -- 45 s.
-Záznam 4 z 5
-[Č.záznamu: 002158467]
 Zábavná cvičení pro rozvoj čtení : oční pohyby, rozlišování znaků a písmen / Pavel Svoboda. -- Vyd. 2.. -- Praha : Portál, 2011. -- 55 s.
 -Záznam 4 z 5
-[Č.záznamu: 000088732]
 Ty a tvé oči / Pavel Kalina. -- 1. vyd.. -- Plzeň : Včelka, 1994. -- 31 s.

Pro doplnění uvádíme, že spolu s očními cvičeními bývá doporučována mikromasáž očního okolí. Oční okolí je nejjemnější a nejchoulostivější částí celého obličeje, místo, kde se nejvíce projevuje únava, stres a škodlivé vnější vlivy.
 Jedná se o speciálně  sestavenou příjemnou masáž s viditelným zpevňujícím účinkem. Skládá se z jemných hladivých tahů, kroužkování, poštipů a poklepů, které na sebe jemně navazují a střídají se s mírným tlakem.