posaďte se, abyste nám nevynesli spaní....

Text dotazu

Dobrý den, prosila bych o vysvětlení úsloví .... posaďte se, abyste nám nevynesli spaní....
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Podle knihy Jaroslava Zaorálka Lidová rčení (Praha : Academia, 2000, ISBN 80-200-0824-1 se úsloví říká návštěvníkovi, když je zván, aby se alespoň na chvíli posadil.
Slovník české frazeologie a idiomatiky. 4. díl, Výrazy větné (Voznice : Leda, 2009, ISBN 978-80-7335-219-6) říká:
Člověk přátelsky a pohostinně, též žertem, vůči náhodné a obvykle sousedské návštěvě a proti její snaze se nezdržet. Sedni si (pohodlně) a uvolni se (abychom tě mohli pohostit a mohli jsme si popovídat).