Porcelánka Thun 1794 a. s.

Text dotazu

Historie, vývoj a současnost porcelánky Thun

Odpověď

Dobrý den,

"počátky výroby porcelánu v Klášterci spadají do let 1793 až 1794. V té době se vrchní ředitel thunovského panství J.M. Weber pokoušel o výrobu  porcelánu z hlíny, náhodně objevené v blízkosti Černic. Po neúspěšném výpalu v peci v zámecké zahradě vybudoval Weber za podpory hraběte Thuna továrnu "Gräflich Thun'sche Porzellanfabrik". Z této doby pochází nejstarší známá ukázka české porcelánové tvorby - šálek s talířkem a nápisem Vivat Böhmen..."

Čerpáno z: CHLÁDEK, Jiří. Klasika porcelánu Čína a Evropa. Praha: Mirror Promotion, 2007.

V této knize je uvedena i použitá literatura, ze které byste mohla dále čerpat. Je škoda, že je v současné době uzavřeno Uměleckoprůmyslové muzeum (rekonstrukce); možná, že byste v jejich fondech našla ještě další informace.

"Podle úředního popisu Klášterce z roku 1786 zde byla nankinská textilní manufaktura, výrobna ocelového zboží, punčochárna a podnik na zpracování sazí...Na podzim roku 1794 zahájila výrobu Weberova porcelánka, která později přešla do vlastnictví Thunů a  byla dlouhou dobu jediným významným průmyslovým podnikem ve městě... Jana Mikoláše Webera si hrabě Thun přivedl z Alsaska. Roku 1788 předal hrabě Thun správu panství své manželce a Weber byl bez udání důvodu z thunovských služeb propuštěn a penzionován. Možná jenom této okolnosti vděčíme za to, že v Klášterci vznikla třetí nejstarší (a druhá doposud pracující) výrobna porcelánu v českých zemích. K výrobě porcelánu Webera přivedlo např. i to, že se dozvěděl o pokusech lazebníka a alchymisty Konrada Golla, který se ve 30.letech 18.století snažil vyrobit keramiku. Následné setkání s J.N.Fetzerem, který pracoval v porcelánce v Javoří, mělo za následek, že v zimních měsících 1793-94 v prostorách sally terreny probíhala pokusná pálení za značné podpory hraběte Thuna...

Čerpáno z: VACHATA, Zdeněk. Klášterec nad Ohří. Přehled dějin města a okolí. Klášterec nad Ohří: Městský úřad, 1997. s. 128-136. Zde je podrobně vývoj porcelánky popsán.

Další zdroje:

"Třetí českou porcelánkou založenou ještě v 18.století byla továrna v Klášterci. S podporou majitele panství hraběte Františka Josefa Thuna založil kláštereckou manufakturu Johann Nicolaus Weber. Weber si povolal na pomoc arkánistu Johanna Gottlieba Sonntaga...a 15. září 1794 byla zapálena první pec..."

Čerpáno z: DIVIŠ, Jan. Evropský porcelán. Praha: Artia, 1985.

                      JIŘÍK, F.X. Porculán. Praha: J. Štenc, 1925.

                      http://www.valentinum.cz/files/ocenovani_starozitneho_porcelanu_3.pdf

                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Porcel%C3%A1n

V letech 1793 - 1794 byly v kruhové peci na panství Františka Josefa hraběte Thuna v Klášterci nad Ohří uskutečněny první pokusné výpaly porcelánu – od té doby se dostává do povědomí značka Thun. Centrem porcelánové výroby se staly Západní Čechy, kde sídlí v současnosti největší výrobce porcelánu v zemi – společnost Thun 1794 a.s..

 Společnost Thun 1794 a.s. má ve svém výrobním programu ucelené tvary užitkového či  hotelového porcelánu, speciální varný program, porcelán pro děti a v neposlední řadě hlavně zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Jedná se o specifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405 °C. Vysoká kvalita a osobitý design, vycházející z více jak 200leté tradice výroby porcelánu v Čechách, zaručuje vysoký uživatelský standard pro zákazníky. Sídlem společnosti je město Nová Role u Karlových Varů, které je nazýváno městem porcelánu.

Společnost je členěna do 3 provozoven – Nová Role, Klášterec, Concordia Lesov. Thun 1794 a.s. disponuje vlastní výrobou obtisků a designérským zázemím, takže je schopna dodávat dekory zákazníkům dle jejich přání a představ.

Thun 1794 a.s. v rámci své marketingové strategie oslovuje svými výrobky široký okruh zákazníků. Obchodní činnost je realizována prostřednictvím obchodní společnosti Thun Trade se sídlem v Praze. Výrobky jsou dodávány do více jak 50 zemí  světa...

Veškeré informace o společnosti Thun 1794 a.s. lze nalézt na www.thun.cz

http://www.karlovy-vary.cz/cz/aktuality/spolecnost-thun-1794-nejvetsi-cesky-vyrobce-porcelanu-408

Na konci 18. století se  uskutečnilo několik pokusů o výpal porcelánu, protože se vědělo, že půda na tomto území obsahuje kvalitní kaolín. Ten byl objeven i na kláštereckém panství – v okolí Černic. Druhý pokus se konal 15. září 1794 a bohužel se také moc nezdařil. Nicméně z tohoto výpalu  pochází nejstarší dochovaný zkušební kus porcelánu, a to koflík s nápisem Vivat Böhmen, který je v současnosti umístěný v expozici kláštereckého zámku.

Zlom přišel v roce 1797. Porcelánku si pronajal Christian Nonne, obratný podnikatel, který měl v nájmu i jiné evropské porcelánky. Do té klášterecké sebou přivedl své pracovníky, účetního Rösche či točíře a malíře modrého dekoru Schlotta. Tím získala klášterecká porcelánka odborné vedení.

V roce 1803 Nonnemu vypršela nájemní smlouva a novým majitelem provozu se také mezitím stal Jan Josef Thun, protože J. M Weber v roce 1801 zemřel. Jan Josef Thun změnil původní název porcelánky – pojmenoval ji Knížecí Thunská továrna a změnila se také značka porcelánu, z původního písmene K s parohy se změnila na písmena TK. Nad tuto značku pak ještě v roce 1895 přibyla korunka...

V roce 1848 se stal ředitelem továrny Karel Venier, jedna z nejvýznamnějších osobností v dějinách porcelánky. Jeho působení znamenalo pro klášterecký porcelán dobu největšího rozkvětu. Karel Venier začal v porcelánce s velkou reorganizací, která byla plně dokončena v roce 1855. Venier velice dobře věděl, že pokud chce proniknout i na zahraniční trhy, bude potřeba prezentovat porcelán především na mezinárodních výstavách.  Poslal proto na Všeobecnou průmyslovou výstavu v Mnichově v roce 1854 ukázky kláštereckého porcelánu, mezi nimi velké množství kávových, čajových a čokoládových souprav, vázy, talíře na ovoce, mísy aj. a na této výstavě záhy získal zlatou medaili za velkou, technicky velice náročnou čtyřlaločnou mísu...

Na začátku 20. století zůstává porcelánka i nadále majetkem rodiny Thunů, ředitelem se stal Karl Merker a poté Josef Teuchner. Po roce 1918 byla značka TK doplněna o nápisy „Thun“ a „Czechoslovakia“. Ocitá se ale také v problémech, které způsobila 1. světová válka, v 30.letech hospodářská krize a v roce 1944 ještě navíc vypukl v porcelánce velký požár. V říjnu 1945 byla klášterecká porcelánka dekretem prezidenta republiky znárodněna a byl vytvořen Národní podnik Thunská továrna na porcelán se sídlem v Karlových Varech.

V roce 1958 mizí z názvu klášterecké porcelánky jméno knížecího rodu Thunů a závod se od tohoto roku jmenuje Karlovarský porcelán.

Historie původní klášterecké porcelánky končí v roce 1968, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě nových, moderních budov.

Několik budov již nefungující porcelánky bylo zbouráno v sedmdesátých letech, kdy byla napříč bývalým areálem protažena hlavní silnice. Původní kruhová pec z roku 1794, která nebyla ve 20. století řadu let udržována, se rozpadla a následně byla v roce 1976 stržena. Pozůstatky pece jsou na místě patrné ale dodnes. Budovy původní thunské porcelánky pak byly kompletně zbourány v roce 2002 – tím se uzavřely dějiny jedné z nejvýznamnějších a nejslavnějších českých porcelánek.

Čerpáno z: Historie a současnost podnikání na Chomutovsku, Kadaňsku a Vejprtsku, s.98 - 99, Žehušice 2003.

http://www.klasterec.cz/mesto/informace-o-meste-1/historie-mesta/vyroba-porcelanu/historie/

http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1437321

http://www.mugs.cz/clanky/historie-porcelanu.html