Pořadí vysokoškolských titulů

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na správné používání více vysokoškolských titulů. V jakém pořadí a zda používat všechny. Jedná se tituly získané jedním člověkem. Jde o titul Ing., Mgr. a Bc. Které uvést například v občanském průkaze a jak je uvádět - zda všechny a v jakém pořadí v běžném životě za předpokladu, že je chci užít všechny.

Odpověď

Dobrý den,

stručné shrnutí používání a pořadí vysokoškolských titulů najdete v Internetové jazykové příručce Akademie věd. Odkaz viz níže. Doporučuji podrobné prostudování a následnou implikaci na Váš konkrétní případ.

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=783

Ve Vámi citovaném případě by asi mělo správně být Ing. Mgr. Alena Nováková, pokud jste titul Bc. získala ve stejném oboru jako některý z titulů Ing. nebo Mgr. V případě, že máte titul Bc. z jiné univerzity/oboru, než tituly vyšší (Ing., Mgr.), potom by to bylo Ing. Mgr. Bc. Alena Nováková. Pokud ale užíváte již tituly Ing. a Mgr., titul Bc. se běžně neuvádí.

Protože jsme knihovníci, nikoliv jazykoví specialisté, doporučujeme se obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.