Pořadí klíčových slov u konferečního příspěvku

Text dotazu

Existuje norma nebo doporučení v jakém pořadí uvádět klíčová slova (u příspěvku do konferenčního sborníku) - abecedně, chronologicky, podle důležitosti ve vztahu k tématu... Je pořadí klíčových slov rozhodující při vyhledávání článku?

Odpověď

Pořadí klíčových slov, která jsou přiřazena k článku / příspěvku samotným autorem, není vůbec podstatné z hlediska vyhledávání daného dokumentu v rozhraní libovolné databáze (např. EBSCO, Web of Science, apod.).

Pokud si např. zobrazíte některý konferenční příspěvek, který má záznam ve Web of Science, tak zjistíte, že někteří autoři mají v „Author Keywords“ klíčová slova řazena abecedně a jiní nikoliv.

Dle mého názoru si každý vydavatel či redakční rada odborného časopisu / sborníku stanovuje pravidla pro tuto problematiku po svém. Na webových stránkách odborných časopisů jsou dostupné tzv. rady pro autory daného titulu časopisu (zpravidla označováno jako „informace pro autory“ / „editorial policy and style information“ / „guide for authors“ / „instructions for authors“ apod.), ve kterých jsou již konkrétně specifikovány požadavky na obsah a formální stránku článku včetně pokynů pro tvorbu a pořadí autorských klíčových slov.