poplužní dvůr

Text dotazu

Kdy se zhruba objevují první reference pořekadla "Lepší drzé čelo než poplužní dvůr" a jaký je přesný význam. Chápu "poplužní dvůr" jako statek čili dnešní farmu, ale v čem je lepší příslovečné "drzé čelo"?

Odpověď

Dobrý den,

rčení "Lepší (je) drzé čelo než poplužní dvůr" je knižní a zastaralé, ale první zmínku o tom, kdy bylo použito jsme nezjistili. Toto rčení se používá obvykle jako rada druhému nebo při negativním hodnocení jednání druhého, někdy i rezignovaně ve významu jednej, mluv drze, rázně, suverénně a dosáhneš úspěchu, prorazíš spíš než pomocí majetku; jednání a řeč svou drzostí zapůsobí a získá výhody, úspěch, postavení apod. Rčeními s opačným významem jsou např.: držet se zpátky, to nejde lámat přes koleno, hlavou zeď neprorazíš.

Spojení "drzé čelo" značí lidskou vlastnost nebo chování, jednání, postup záležící ve vyzývavě přepjaté až odpudivé a urážlivé smělosti, troufalosti.

Poplužní dvůr je výraz používaný pro bohatý a rozsáhlý statek s polnostmi.

Použité zdroje:

Slovník české frazeologie a idiomatiky: přirovnání. Praha: Academia, 1983. Str. 96.

Slovník české frazeologie a idiomatiky: výrazy neslovesné. Praha: Academia, 1988. Str. 52.