ponožky v sandálech

Text dotazu

Hezký den,
zajímalo by mě, proč je společensky neúnosné nosit ponožky v sandálech či
jiných otevřených botách. Kdo a kdy zhruba toto pravidlo vymyslel nebo kdy
začalo platit?

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za zpoždění v odpovědi - zodpovězení Vašeho dotazu od nás vyžadovalo časově náročnější pátrání.

Bohužel jak v knižních, tak i v internetových zdrojích se nám nepodařilo najít odpověď na Váš dotaz.

Zvyky vztahující se k oblékání jsou kulturně, geograficky a nábožensky podmíněny, a tak se dá předpokládat i to, že se vztah ke spojování otevřených bot s ponožky země od země liší - např. v tradičním japonském oděvu se toto spojení vyskytuje (jak v případě žen, tak v případě mužů) běžně. Dle postřehu mnoha pozorovatelů se obyvatele střední Evropy (Česka, Německa, Polska apod.) k "fenoménu" ponožek v sandálech staví benevolentněji než obyvatele anglofonních zemí (viz citace z Průvodce cestovatele Amerikou od Tomáše Pospíšila v diskuzi na stránkách http://www.myczechrepublic.com/boards/viewtopic.php?t=5862 ). Může to být dáno nepříznivými klimatickými podmínkami střední Evropy nebo konzervativnějšími mravy (ukazování prstů u nohou bývalo - zejména v případě žen, značně tabuizováno), může to ale pochopitelně být i důsledek mírné kulturní izolace těchto zemí v době totality, kdy se obecně nekladl příliš velký důraz na dodržování a kultivování etikety.

Nové archeologické výzkumy dokazují, že sandály a pleteninu typu ponožek nosili už Římané v antické Anglii (viz http://historicky.blog.cz/1009/ponozky-objevili-uz-stari-rimane-nosili-je-v-anticke-anglii-do-sandalu ; http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/7964516/Romans-wore-socks-with-sandals-new-British-dig-suggests.html), což bylo zřejmě dáno klimatickým rozdílem mezi jihem a severem Evropy: tradiční římský obuv, jenž byl vyvinut v teplém podnebí, ve studené Britanii nechránil dostatečně dobře před chladem. Ve středověku a následujících období ovšem vyšší vrstvy nosily spíše zavřené boty, a tak se zdá, že se tato otázka v etiketě neřešila.

Sandály se jakožto běžná část pánského a dámského šatníku objevují až v druhé polovině 20. století, a tak pravidlo, aby se nenosily současně s ponožkami, bude zřejmě podobně staré. Obecně se zdá, že vztah módy a etikety byl, co se týče tohoto "prohřešku", vždy vstřícnější v případě žen - ponožky, puňčochy a puňčocháče se poměrně často nosily k otevřeným dámským botám v 80. letech, někdy se návrat tohoto spojení hlásá i v současné době (viz http://www.novinky.cz/zena/styl/146936-nejvetsi-hit-pristi-letni-sezony-budou-ponozky-v-sandalech.html; http://www.novinky.cz/zena/styl/112900-ponozky-v-sandalech-mozna-vejdou-do-mody.html).

Obor

Sociologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.07.2011 12:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu