Pomník, památník, památka

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, jaký je rozdíl mezi
pojmy památník, pomník a památka.

Odpověď

Dobrý den,

v muzeologii označuje termínem "památník" architektonické monumentální dílo se sochařskou výzdobou (popřípadě i interiérovou), vytvořené záměrně na památku významné osobnosti nebo události. Pomník má podobnou funkci, ale menší rozměry. V obecném pojetí mají tato slova několik významu, z nichž některé jsou synonymní (památník: 1. kniha, do níž se zapisují známí a přátele na památku; 2. pomník, sloup, kamen, postavený na památku nějaké osobnosti nebo události; 3. pamětní spis, sborník; 4. věc o něčem připomínající; pomník: 1.
sochařské nebo stavitelské dílo určené památce osobnosti nebo události; 2.
věc, která připomíná památku něčeho nebo někoho).
"Muzejní památník" je pak vžité označení pro muzejní zařízení místního významu, které popularizuje život a dílo významné osobnosti, událost širšího významu spjatou s daným objektem nebo lokalitou apod., dále také pamětní síň nebo rodný dům osobnosti.

Označením "kulturní památka" rozumíme významný doklad k vývoji projevu tvůrčích schopnosti člověka nebo výrazu vztahu k určitému jevu v případě, že výtvor má takovou hodnotu, aby jeho funkční uplatnění v současném životě i uchování budoucím generacím bylo celospolečenským zájmem. V obecnějším významu používáme toto slovo na označení pamětihodnosti.

Zdroje:

Beneš, J.: Muzeologický slovník. Praha: Národní muzeum - Ústřední muzeologický kabinet, 1978.

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.