Pomník Mistra Jana Husa v Sukových sadech

Text dotazu

Rád bych se dozvěděl přesné datum odhalení Husova pomníku v Sukových sadech a kdo je jeho autorem, případně i to, kdo ho oficiálně odhalil.

Odpověď

Dobrý den,

pomník Jana Husa v Sukových sadech byl odhalen 11. srpna 1914. Autorem pomníku je sochař František Fabiánek
(nar. 14.10.1884 v Boskovicích, zem. 3.12.1967 v Brně), který v letech 1911-1914 působil v Hradci Králové.

Čerpáno z článku:
Husitský kazatel a církevní reformátor Jan Hus inspiroval desítky sochařů : Kapitoly z královéhradecké historie : pozoruhodná galerie pod širým nebem  (39) / Jiří Malina ; foto:David Taneček. -- In: Hradecké noviny. -- Roč. 14, č. 52 (03.03.2005) , s. 9, 1 obr.