Poloměry zakružovacích oblouků při navrhovaní nivelety silniční komunikace

Text dotazu

Dobrý den, V normách pro navrhování komunikací jsou tabulky výškových zakružovacích oblouků a já hledám metodiku výpočtů jednotlivých parametrů, brzdné dráhy, rozhledových vzdáleností, reakce řidiče a podobně.

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za využití služby Ptejte se knihovny.

Vámi popsané skutečnosti obsahuje norma ČSN 736101, konkrétně příloha B. Pokud jste zákazníkem NTK, jsou normy k dispozici zákazníkům k nahlédnutí zdarma na označených počítačích ve Studovně časopisů ve 3NP (sektor 3D). Pokud jste měl v ruce i tyto přílohy a nic jste v nich nenašel, doporučujeme podívat se do publikací:

1) Silniční stavitelství. 1., Projektování silnic a dálnic / Josef Špůrek. -- 1. vyd.. -- Praha : Nakladatelství technické lit., 1972. -- 687 s.
LOKACE: Fond NTK, k dispozici k vypůjčení domů ze Skladu, Signatura 255609.

2) Silniční stavitelství. 2, Stavba silnic a dálnic / Josef Špůrek. -- 2. přeprac. a dopln. vyd.. -- Praha : Nakladatelství techn. lit., 1979. -- 780 s.
LOKACE: Fond NTK, volný výběr k vypůjčení, podlaží/regál - 4B/161, LCC - TE145 .Š68 1979 2 a, signatura - A 11266/1 a

3) Silniční stavby. Díl 1, Projektování silnic a dálnic / Vladimír Veselý. -- 1. vyd.. -- Praha : Nakladatelství technické literatury, 1970. -- 300 s.
LOKACE: Fond NTK, k dispozici k vypůjčení domů ze Skladu, Signatura - II 248423 [001]

4) Pošvář, Jiří
Vybrané statě ze silnic a dálnic : Určeno pro posl. fak. stavební / Jiří Pošvář. -- 1. vyd.. -- Brno : VUT, 1983 (Prostějov : MTZ). -- 81 s. : obr., tb. ; 30 cm. -- (Učební texty vys. škol)
Dostupné v Národní knihovně ČR a Moravské zemské knihovně v Brně.