Polní pošta

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda se dá zjistit, v které konkrétní lokalitě se nacházela v říjnu a listopadu 1918 rakousko-uherská polní pošta č.198.
Patřila k 94.IR.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na podzim roku 1918 byla přiděleno číslo polní pošty 198 pro Inf.-Div.-Ausbildungsgruppe Nr. 29, tedy výcvikové středisko či skupina c. a k. 29. pěší divize, tj. nadřízeného útvaru c. a k. pěšího pluku č. 94. Ta se nacházela na severním křídle rakousko-uherské Sočské armády na levém břehu řeky Piavy, než se na přelomu října a listopadu zhroutila rakouská fronta.

Co se týče přesnější polohy, je možné ji přibližně odvodit od polohy velitelství a dalších útvarů 29. divize, tj bude se přirozeně nacházet v týlu za frontou, nikoliv u exponovaných jednotek. Můžu odkázat například na mapovou přílohu díla:

BERNDT, Otto Josef Ritter von. Letzter Kampf und Ende der 29. Infanteriedivision: meine Erinnerungen aus der Zeit des Zusammenbruches. Reichenberg: Heimatsöhne im Weltkrieg, 1928. Dostupné také z: http://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/uuid/uuid:c4941ad6-8733-4d2f-a812-86cac3433d4c

Použité zdroje

Feldpostadressen. Achter Teil (Armee-Ersätze, Marschformationen und Ausbildungskurse.) (Heimkehrwesen.) 7. Aufl. AOK, Mai 1918, s. 4. ÖStA - Kriegsarchiv Wien. FA-AOK-QuartiermeisterAbt. Karton 3261.