polka - etymologie

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, zda slovo \"polka\" (tanec) pochází ze slova \"půlka\" či \"Polka\"?

Odpověď

Dobry den,

pro slovo polka jsme nalezli nasledujici vyklady:
MACHEK, Vaclav. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Fotoreprint podle 3. vyd. Praha : Nakladatelstvi Lidove noviny, 1997. s. 470. ISBN 80-7106-242-1 polka - cesky tanec, vznikly v 1.pol.min.stoleti na Hradecku. Jeho jmeno je totozne s Polka = polska zena a bylo mu dano ze soudobeho nadseni pro Polaky, tehdy trpici pod carskym utlakem a nestastne revoltujici. Puvodce ani datum nazvu nezname. Zd. Nejedly NR 9.108. [NEJEDLY, Zdenek. Polka. Nase rec. 1925, roc. 9, c. 4, s. 108-114]... Jmeno polka proniklo snad do vsech evropskych jazyku.

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho se zvlastnim zretelem k slovum kulturnim a cizim. 2. vyd. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1992. s. 354. ISBN 80-04-23715-0 polka - Cesky lidovy tanec nazvany tak na pocest Polaku, tehdy politicky utlacenych. Poprve tancen v Praze 1831; pak pronikl do ostatni Evropy.