Politické hnutí Červenobílí

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na politické hnutí
Červenobílí, které mělo ve 20. letech minulého století působit v
Československu a vydávat časopis Výzva Červenobílých. Měli vydat jakési
provolání, pod které se podepsala i česká inteligence? Také bych se chtěl
zeptat na organizaci která vydávala za protektorátu časopis Nástup
Červenobílých a jejich vzájemnou spojitost. Díky za jakékoliv informace,
obzvláště ocením také literaturu, z které můžu informace o tomto hnutí
vyhledat. Předem děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Odpověď

Dobrý den,

klub Červenobílých byl založen v roce 1922. Název Červenobílí byl odvozen od původní barvy české vlajky (červený a bílý pruh). Programově byl klub Červenobílých pravicově nacionalistickou skupinu, která byla fakticky extrémním pravicovým křídlem národně demokratické strany. Mezi zakládající členy patřili: Josef Kučera, tajemník národně demokratické strany, Jiří Branžovský, MUDr. František Mareš, JUDr. Otakar Čapek, Josef Holeček a Zdeněk Zástěra. Vzpomínky některých zakládajících členů na vznik a počátky existence Klubu Červenobílých uvádí kniha:

* NAKONEČNÝ, Milan. Český fašismus.  1. vyd..  Praha : Vodnář, 2006. ISBN 80-86226-73-5. ( str 41)

Členy klubu Červenobílých se stávali především národně demokratičtí odboráři a studenti právnických a lékařských fakult (spolek Všehrd). Již v roce 1923 měl spolek Červenobílých kolem 1300 členů.

Klub vydával  od března 1923 do října 1923 časopis Výzva červenobílých.
Časopis je v současné době k dispozici v Národní knihovně ČR a v Knihovně Národního muzea. Provolání podepsané senátorem Matúšem Dulou, profesorem Dr.
Františkem Marešem a spisovatelem Josefem Holečkem bylo součástí prvního čísla časopisu Výzva červenobílých. Text provolání naleznete taktéž ve výše zmíněné publikaci Milana Nakonečného.

Největší akcí klubu Červenobílých byla demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Demonstrace proběhla bezprostředně po atentátu na ministra financí Aloise Rašína (5.1.1923) a byla veřejným vystoupením proti komunismu.

V říjnu téhož roku se klub Červenobílých spojil s Národním hnutím. 24.3.
1926 se sloučily organizace Českoslovenští fašisté, Národní hnutí  a Červenobílí do jedné organizace s názvem Národní obec fašistická.

Týdeník Nástup červenobílých vycházel  od října 1939 do 31. srpna 1940 s podtitulem List hrdého a poctivého češství. Jednalo se o fašistický list, redaktorem týdeníku byl Josef Opluštil. Spojitost s konkrétní organizací se nám ovšem nepodařilo prokázat. Do samotného periodika nemůžeme bohužel nahlédnout. Jeden exemplář je uložen v Národním konzervačním fondu NK ČR, periodikum by měla vlastnit také  Moravská zemská knihovna a Knihovna Národního muzea.

Použitá a doporučená literatura k tématu:

*  NAKONEČNÝ, Milan. Český fašismus.  1. vyd..  Praha : Vodnář, 2006. ISBN 80-86226-73-5.

*  MALÍŘ Jiří. Politické strany : vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu v letech 1861-2004. .  I. díl. Období 1861-1938.Brno
: Doplněk, 2005.

*  CABADA, Ladislav. Český stranický systém 1890-1939. 1. vyd.  Plzeň :
Západočeská univerzita, Fakulta humanitních studií, 2000. ISBN 80-7082-696-7.

*  PASÁK, Tomáš.   K historii českého fašismu : český fašismus a jeho
zhoubná politika v letech 1922-1945. Praha : ČSPB, 1985.

*  KOTLÁN, Pavel.  Fašismus a jeho česká podoba : Národní obec fašistická
1926-1933 a fašismus současný. 1. vyd. Přerov : Šárka, 2001.

*  PASÁK, Tomáš.  Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945.  Praha :
Práh, 1999. ISBN   80-7252-017-2.

* GREGOROVIČ, Miroslav. Kapitoly o českém fašismu : fašismus jako měřítko politické dezorientace. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995.ISBN 80-7106-100-X .

*  Česká retrospektivní bibliografie. Řada 1, Noviny. Díl 2, Noviny České republiky 1919-1945 (CERBI N2) .  Brno : Sdružení knihoven ČR, 2004.

*  PASÁK, Tomáš. Soupis legálních novin, časopisů a úředních věstníků v českých zemích z let 1939-1945. 1. vyd.  Praha : Univerzita Karlova, 1980 .