politbiro, nomenklatura, garnitura

Text dotazu

Dobrý den,
nedávno jsem četl v novinách tři termíny, které autor postupně proměňoval.
Jde o slova "politbiro", "nomenklatura" a "garnitura". Mohli byste mi je
prosím nějak objasnit? Hledal jsem jednotlivé významy slov, ale raději se
obracím na Vás.

Odpověď

Dobrý den,

protože neznáme obsah článku a kontext jednotlivých slov, můžeme Vám pouze nabídnout vysvětlení jednotlivých výrazů. Předpokládáme, že článek byl o politickém uspořádání před rokem 1989. V tomto (politickém) smyslu jsou daná slova slovníky vysvětlována následovně:

politbyro = zkratka pro politické byro, tj. nejvyšší orgán některých komunistických stran, bývalý výkonný orgán ústředního výboru komunistické strany, předsednictvo ústředního výboru. Orgán, který měl zpravidla okolo deseti členů a přijímal nejzávažnější politická rozhodnutí. Ve vládnoucích komunistických stranách zastávali členové politbyra současně klíčové státní a další funkce (prezidenta, resp. předsedy státní rady, předsedy vlády, klíčových ministrů, předsedy odborů apod.)

nomenklatura = (z lat. nomen = jméno a clarere = být známý, slavný), v politickém smyslu - kádrový systém ve vládnoucích komunistických stranách.

Encyklopedie politiky k tomuto heslu dále uvádí: "Nomenklatura je seznam funkcí ve státní správě a dalších orgánech, do kterých jsou jmenováni, resp. voleni jen kandidáti schválení příslušným stranickým orgánem. V odvozeném smyslu se termín používá také pro osoby zastávající nomenklaturní funkce.

Nomenklaturní systém byl metodou, s jejíž pomocí komunistické strany vykonávaly kontrolu nad celým veřejným životem. V ČSSR dospěl až do pitoreskní podoby, kdy orgány Komunistické strany Československa schvalovaly volbu funkcionářů ostatních politických stran."

garnitura = soubor předmětů tvořících nějaký celek, hovorově: skupina osob spojených společnou činností

Použité zdroje:

* ŽALOUDEK, Karel. Encyklopedie politiky. 2., přeprac. a aktualiz. vyd. Praha : Libri, 1999. ISBN 80-85983-75-3.

* Akademický slovník cizích slov. 1. vyd. Praha : Academia, 1995. ISBN 80-200-0497-1.

* KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. 6., přeprac. a dopl. vyd. Praha : SPN, 1998. ISBN 80-04-26710-6.