Polárník Ota Kříž

Text dotazu

Prosím o jakékoli informace a mapy ohledně
polárníka Oty Kžíže který zahynul 16.3.1874 na Wilčekově ostrově v zemi
Františka Josefa při expedici s lodí Tegetthoff

Odpověď

Dobrý den,
životní osudy českého polárníka Oty Kříže a Payerovy polární výpravy přibližují následující knihy, články a hesla:

* MAREŠ, Vladislav. Z Čech až k severnímu pólu : věnováno památce českých účastníků této už zapomenuté polární výpravy. 1.vyd. Třebíč : Akcent, 2000.
ISBN 80-7268-068-4.
* ORTOVÁ, Jitka. Julius Payer ; Z Čech až k severnímu pólu. 1. vyd. [Ústí nad Labem] : Severočeské nakladatelství, 1976.
* PAYER, Julius. V ledovém zajetí. 1. vyd. Praha : Orbis, 1969.
* Julius Payer : 1841-1915 : sborník k 150. výročí narození. 1. vyd. Teplice
: Regionální muzeum, 1993. ISBN 80-85321-08-4.
* KUNSKÝ, J. Český polárník Ota Kříž. In: Sborník Čs. společnosti zeměpisné 62, 1957, s. 118-168.
* PŘIKRYL, Josef. Moravský polárník Kříž. Pestrý týden. roč. 16, č. 11 (15.3.), 1941. s. 8, 9. (dostupný v rámci systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do)
* BOROVIČKOVÁ, Michael. Český hrob v zemi Františka Josefa. Lidé a Země.
roč. 58, [č]. 6 (červen 2009), s. 122-123, ISSN 0024-2896.
* RYCHLÍK, Jan. Naši krajané v Payerově výpravě. Plzeňský deník. roč. 6, č.
138 (19970614), s. 20. ISSN 1210-5139.
* MARTÍNEK, Jiří. Kdo byl kdo. Naši cestovatelé a geografové. 1. vyd. Praha
: Libri, 1998. ISBN 80-85983-50-8.

Z posledního jmenovaného zdroje uvádíme několik biografických informací k osobě polárníka Oty Kříže:
" Kříž Ota (* 12.6. 1845 Pačlavice u Kroměříže, + 16.3. 1874 u pobřeží Země Františka Josefa) (...) Kříž pocházel z obce Pačlavice na Kroměřížsku, vystudoval reálku a ve Vídni se vyučil strojníkem. Při nástupu do vojenské služby počátkem dubna 1866 se rozhodl pro válečné námořnictvo. O šest let později, po odchodu z armády, pracoval u paroplavební společnosti v Terstu.
Na doporučení zaměstnavatele byl přijat jako strojník na loď Viceadmirál Tegetthoff, která se pod vedením J. Payera a Karla Weyprechta chystala na polární výpravu. Kříž se věnoval přípravě lodi a zejména strojnímu vybavení, které za 3 měsíce připravil pro obtížnou plavbu. V červnu 1872 vstoupil v Bremerhavenu spolu s dalšími 22 muži na palubu lodi, která se v ranních hodinách 13. 6. 1872 vydala k severnímu pobřeží Norska, 3.7. doplula do přístavu Tromsö. Pokračovala k souostroví Nová země, až v říjnu 1872 uvízla v ledu. (...) Payerova výprava nenašla hledaný Severovýchodní průliv, a tak se jediným výsledkem stal objev dosud neznámých ostrovů. (...) Pocity radosti se v Křížově deníku mísí se zápisy plnými úzkosti z choroby, která se stále silněji projevovala. Již v listopadu 1872 se strojník Kříž nechal prohlédnout lodním lékařem Kepesem, který u něho zjistil tuberkulózu.
(...)Vánoce toho roku prožil v horečkách a Kepes ztrácel veškerou naději. Po přechodném zlepšení přišly nové komplikace, a tak 15. 1. 1874 Kříž napsal poslední slova do svého deníku. (...) Křížovy ostatky námořníci z lodi Tegetthoff uložili do skalní pukliny nedaleko Wilczekova mysu na Zemi Františka Josefa."

Zdroj: MARTÍNEK, Jiří. Kdo byl kdo. Naši cestovatelé a geografové. 1. vyd.
Praha : Libri, 1998. s. 262 - 263.