Pokrývky hlavy

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o informaci týkající se pokrývek hlavy u mužů a pravidel s nimi souvisejících. Obecně je mi známo, že žádný muž uvnitř místnosti jednoznačně nesměl mít pokrytou hlavu. V poslední době si však všímám (hlavně prostřednictvím médií), že existují situace, byť je jich minimum, kdy si osoba mužského pohlaví smí k určitému oděvu určitou pokrývku hlavy ponechat (jako příklad mám na mysli některé celebrity, které by tak jistě nečinily, kdyby to bylo nepřípustné). Prosím Vás tedy o vysvětlení, které situace to jsou. Děkuji Vám

Odpověď

Dobry den, o pravidlech slusneho chovani bylo napsano v prubehu let velke mnozstvi knih. Uznavanym propagatorem byl napr. Guth Jarkovsky a v soucasnosti se etiketou zabyva asi nejvice Ladislav Spacek a to jak vydavanim knih s touto tematikou, tak ruznymi podobnymi porady v televizi.

S. 34: "Drive se smekal klobouk pri zdraveni , predstavovani, vstupu do mistnosti. Jina pokryvka hlavy nez klobouk se pri pozdravu nesmeka, ale pri vstupu do mistnosti muz smekne klobouk i cepici. Nesmekame jen pri vstupu do verejnych prostor, jako jsou obchodni domy, tramvaj, nadrazni haly, letiste.
Smekame ovsem jakoukoli pokryvku hlavy, kdyz je vztycovana statni vlajka nebo se hraje hymna.

Zdroj: SPACEK, Ladislav. Velka kniha etikety. Praha: Mlada fronta, 2005. Signatura NK CR 54 F 82603

O pravidlech slusneho chovani je mozno se docist i na ruznych webovych strankach, viz

http://www.firemnipartner.cz/zlin/clanek.php?clanek=197

"...Jinou formou pozdravu, která může být dnes vnímána jako zastaralá, ale přesto se s ní setkáváme, je smekání klobouku. Obecně klobouk smekáme zhruba dva až tři kroky před osobou, kterou chceme pozdravit, a klobouk nasazujeme zpět až tehdy, když daného člověka mineme. Smeknutí klobouku, pokud jej máme, je slušností, od které se ale dá upustit, třeba tehdy, máme-li obě ruce zaneprázdněné, nebo pokud například prší. Pak postačí kývnutí hlavou...."

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.03.2009 15:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu