pokrm Lotofágů

Text dotazu

Dobrý den. Potřeboval bych vědět, jak se nazýval pokrm zapomění Lotofágů ze Starých řeckých bájí a pověstí E.Petišky. Lotofágové byl ostrovní lid, u kterých nějakou dobu žil Odysseus se svými druhy. Pokrm se vyráběl z lotosu.

Odpověď

Dobry den,

vsechny prameny uvadi prakticky stejne informace jako Eduard Petiska ve Starych reckych bajich a povestech: "... Lotofagove kazdeho cizince vlidne prijali a nabidli mu svuj pokrm, sladky plod lotosu. Kdo okusil tohoto skveleho jidla, nechtel se vratit a do smrti si pral zit v zemi Lotofagu...."
Dalsi citace z:
HOMEROS Odysseia. Praha: Petr Rezek, 1999.
Zpev IX., vers 85: "... s koraby pristal k uzemi Lotofagu, jiz jedi pokrmy z kvetin. Z lodi jsme na sous vysli ...jaky zije tam lid, jenz zemskymi plody se zivi. ... lotosu plod jim pojisti dali. Kdo vsak lotosu kvet jen jedinkrat okusil sladky, ... lotosu plod tam jisti a navrat vypustiti z mysli."
Slovnicek (v knize Odysseia): Lotofagove, Lotojedi, lide pozivajici ovoce lotosove. Bydleli kdesi na jihu Recka.
Lotos jest rostlina resetlakovita (ker nebo nizky stromek). Ovoce jeho podlouhe, jedle peckovice, jest podobno olivam nebo drobnym datlim. Bylo pry tak chutne, ze kdo je jednou okusil, nechtel zeme Lotofagu uz ani opustit.