Pojmenování ulice

Text dotazu

Chtěl bych vědět po kom je pojmenována ulice
Poděbradova v Ostravě resp. Plzni?
Žádného pana Poděbrada neznám.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Poděbradova ulice se vedle Ostravy a Plzně dále nachází např. v Praze, Brně nebo Hradci Králové (nalézt je můžete např. na www.mapy.cz nebo http://maps.google.com/ ).

Ulice je nejspíše pojmenovaná podle krále Jiřího z Poděbrad (ač se může zcela logicky nabízet možnost pojmenování podle jakéhosi pana Poděbrada).

Uvádíme Vám citace z knih Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Zpracoval kolektiv autorů pod vedením Marka Lašťovky. 1. vyd.. Praha : Libri, 1997-1998. 2 sv. ISBN 80-85983-23-0 (soubor : váz.) * 80-85983-24-9 (díl 1 : váz.) * 80-85983-25-7 (díl 2 : váz.):

V druhém dílu se na straně 98 se můžete dočíst: "Poděbradova - Ďáblice, Jiří z Poděbrad, viz náměstí Jiřího z Poděbrad. Jedna z mála ďáblických ulic, jejíž název zůstal stejný od 20.let 20.století."

První díl na str.573 zmiňuje náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech, kde se také můžete ve zkratce dozvědět hlavní biografické informace tohoto významného panovníka. Narodil se v roce 1420, v letech 1452-1458 byl zemským správcem, od roku 1458 českým králem, politik evropského významu, zemřel r.1471.  Náměstí bylo po svém založení v roce 1896 pojmenováno krále Jiřího, v roce 1948 byl název pozměněn na Jiřího z Poděbrad.

Pro jistotu jsme také využili biografickou databázi World Biographical Index Online (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#wbi ), která je dostupná pro uživatele Národní knihovny ČR, zda-li přeci jenom nenajdeme někoho, kdo by jmenoval Poděbrad. Tohoto příjmení jsme zde našli pouze Aleše Poděbrada, českého atleta narozeného r. 1926. Ovšem zda-li snad on může být oním p. Poděbradem z Vámi uvedených ulic, se nám nepodařilo dopátrat. Na základě původu názvu ulice Poděbradova v Praze se však domníváme, že je to málo pravděpodobné.

S dotazem se také můžete obrátit na Knihovnu města Ostravy (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-mesta-ostravy/ ), resp. Knihovnu města Plzně (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-mesta-plzne/ ), zda-li nemají ve svém fondu regionální literatury o této ulici zmínky. Obě knihovny jsou také zapojeny do služby Ptejte se knihovny.

Pokud by Vás zajímalo více informací o králi Jiřím z Poděbrad, v archivu Ptejte se knihovny naleznete doporučenou literaturu o tomto panovníkovi, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/jiri-z-podebrad .

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Archeologický ústav AV ČR, Praha

Datum zadání dotazu

17.05.2011 07:51

Anonym píše:
Úterý 31.03.2015 00:15
Chtěl bych vědět po kom je pojmenována ulice Vardasova v havířově?
PSK - admin píše:
Středa 01.04.2015 13:47
Dobrý den, odpověď na Váš dotaz naleznete v archivu na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/ulice-vardasova-havirov
S pozdravem
Služba Ptejte se knihovny
Martin Budzel píše:
Neděle 28.01.2018 08:02
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, po kom je pojmenována Bělikova ulice ve Frýdlantě okr. Liberec. Moc děkuji
PSK - admin píše:
Úterý 30.01.2018 12:58
Dobrý den,

podařilo se nám dohledat, že dnešní Základní škola TGM v Bělíkově ulici ve Frýdlantě byla založena 15. září 1919 jako první česká škola ve městě. Největší zásluhu na jejím vzniku měl vlastenecký železničář Václav Bělík. Škola se původně jmenovala po něm. Z toho usuzujeme, že i dnešní ulice nese jméno po Václavu Bělíkovi.

Pokud byste potřeboval podrobnější informace, můžeme Vám doporučit, abyste se obrátil například na webovou aplikaci města Frýdlant, kde se můžete ptát vedení města na různé otázky týkající se správy města. Viz https://www.mesto-frydlant.[…]=faq&lanG=cs&xuser=
Využít můžete i Městskou knihovnu ve Frýdlantě, viz http://www.frydlant.knihovna.cz/

Zdroje:
http://www.frydlantsko.eu/[…]/
http://www.chrastava.cz/muzeum/cesky/bull147.htm
https://mapy.cz/zakladni?x=[…]amp;source=muni&id=1830
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu