pojištění cestovních kanceláří

Text dotazu

Ocenila bych informace o způsobu pojištění CK proti úpadku, legislativa související s danou problematikou, konkrétní případy úpadku a informace o BK Tour (cestovní kancelář) - postavení na trhu, pojištění proti úpadku, nabídka klientům...aj.

Odpověď

Dobrý den,

Posílám Vám některé odpovědi na Vaše dotazy.

Pojištění CK je povinné podle zákona 159/ 1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu ...

Z tohoto zákona Vám posílám krátký výňatek:

       (1) Cestovní kancelář je povinna sjednat pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře, na základě něhož vzniká zákazníkovi pojištěnému cestovní kanceláří právo na plnění v případech, kdy cestovní kancelář z důvodu svého úpadku

a) neposkytne zákazníkovi dopravu z místa pobytu v zahraničí do České republiky, pokud je tato doprava součástí zájezdu,

b) nevrátí zákazníkovi zaplacenou zálohu nebo cenu zájezdu v případě, že se zájezd neuskutečnil, nebo

c) nevrátí zákazníkovi rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně poskytnutého zájezdu v případě, že se zájezd uskutečnil pouze zčásti.

       (2) Není-li tímto zákonem stanoveno jinak, řídí se povinné pojištění záruky příslušnými ustanoveními zvláštního zákona. 10a)

       (3) Pojistná smlouva musí být sjednána tak, aby se pojištění vztahovalo na veškeré zájezdy prodané v době platnosti pojistné smlouvy, ledaže cestovní kancelář uzavře pojistnou smlouvu novou. Okamžikem prodeje zájezdu se rozumí okamžik uzavření cestovní smlouvy. Ujednání pojistné smlouvy, která jsou v rozporu s podmínkou podle věty prvé, jsou neplatná.

       (4) Pojišťovna předá cestovní kanceláři kromě pojistky rovněž doklady určené zákazníkům, které musí obsahovat informace o uzavřeném pojištění, zejména označení pojišťovny, podmínky pojištění a způsob oznámení pojistné události; cestovní kancelář je povinna předat tento doklad zákazníkovi současně s cestovní smlouvou.

Seznam pojištěných kanceláří naleznete na těchto internetových stránkách

http://pojisteni.ck.cz/

Důležité informace také naleznete na internetových stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), na kterou se také můžete obrátit, chcete-li znát další konkrétnější údaje ( kontaktní adresa na Asociaci je http://www.accka.cz/).

Informace o cestovní kanceláři BK Tour jsou na těchto internetových stránkách - http://www.bktour.cz/

Konkrétní krachy cestovních  kanceláří (zdroj: Česká tisková kancelář):

 CK Tsakis
29. června 2004 - Cestovní kancelář Tsakis vyhlásila úpadek. V Řecku zanechala 63 klientů, jejich odvoz je podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna zajištěn. CK byla pojištěna u České podnikatelské pojišťovny.

CK tm - Travel Market
30. srpna 2004 - Cestovní kancelář tm - Travel Market z Liberce zkrachovala. Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), u které byla cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, nyní zjišťuje informace o klientech a zajišťuje jejich návrat do vlasti, sdělila ČTK mluvčí ČPP Tereza Fricová.

Globtour
3. září 2004 - Cestovní kancelář Globtour Praha oznámila, že je v platební neschopnosti a končí svou činnost. CK nechala podle posledních známých údajů 187 klientů v několika destinacích - v Chorvatsku, Černé Hoře, Tunisu, Mallorce, Španělsku a v Itálii. Česká podnikatelská pojišťovna, u které je CK pojištěna proti následkům insolvence, zajišťuje návrat těchto klientů zpět do ČR, sdělila ČTK mluvčí ČPP Tereza Fricová.