Pojetí středověkého národa a státu

Text dotazu

Jaké bylo pojetí středověkého "národa" a "státu" ve
středověké Evropě?

Odpověď

Dobrý den,

podle Balíka pro určení vývojových období dějin státu a práva je rozhodující způsob výroby existenčních statků společnosti. Obecné dějiny státu a práva se dělí na období:

1. států a právních řádů typu otrokářského

2. států a právních řádů typu feudálního

3. států a právních řádů typu kapitalistického

4. pokusů o nahrazení států a právních řádů kapitalistických státy a

právními řády typu socialistického.

Z právnického hlediska, dle Kincla, se rozlišují tři stádia vývoje evropských států ve středověku:

1. raný feudalismus,

2. rozvitý feudualismus,

3. pozdní feudualismus.

Feudální státy, dle Balíka, prošly těmito vývojovými obdobími, a to

1) obdobím raně feudálního státu

2) obdobím feudální rozdrobenosti

3) obdobím stavovské monarchie

4) obdobím feudální absolutní monarchie.

Proces formování feudálního státu a práva začal u Germánů v 5.-10. stol.

Postupný rozklad rodové společnosti, prohlubování třídní diferenciace a vytváření feudálních vztahů.

Období feudální rozdrobenosti trvalo zhruba od 11.-13. stol. Stát byl neustálý, nepevný svazek řady téměř samostatných oblastí, jejichž majitelé - feudálové byli spojeni s králem poměrem vazalské služby. Panovníkova moc byla slabá.

Stavovská monarchie zahrnuje 13. - poč. 16. stol. O překonání feudální rozdrobenosti se zasloužila královská moc spolu s katolickou církví, drobnou šlechtou a městy, která měla velmi významnou úlohu.

Absolutní monarchie probíhala v nejvyspělejších feudálních státech od 16.

stol. Zahrnovala proces původní akumulace, růst buržoazních vztahů, formování buržoazní třídy, vyvlastňování drobných vlastníků a vylupování zámořských území. Pro absolutní monarchii byl charakteristický růst centralizovaného byrokratického státního aparátu.

Pro více informací Vám doporučuji níže uvedené knihy.

Použité zdroje:

*Balík, Stanislav. Obecné dějiny státu a práva : stručný nástin. 1. vyd.

Plzeň : Západočeská univerzita, Právnická fakulta, 1996. 222 s. ISBN 80-7082-262-7.

*Balík, Stanislav. Vybrané kapitoly z dějin státu a práva. 1, Obecné dějiny státu a práva. 1. vyd. Praha : Karolinum, 1996. ISBN 80-7184-161-7.

*Kincl, Jaromír. Obecné dějiny státu a práva : dějiny státu a práva za feudalismu : určeno pro posl. fak. právnické. Díl 1, Z dějin evropských feudálních monarchií. Brno : Univerzita J.E. Purkyně, 1974. 130 s.