pojem odstupné

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz ohledně pojmu "odstupné", ne z hlediska pracovních poměrů či zaměstnavatelských povinností, ale odstupné, když od někoho chci pronajmout nějaký vybavený prostor a sdělí mi majitelé nebo ti co teď mají prostor momentálně v nájmu, že budu platit měsíční nájem, kauci 25 000 Kč a odstupné 150 000 Kč za vybavení (v restauraci- nábytek, lednice, mrazáky atd). Kauce je záloha, kterou mi vrátí po případném odchodu, ale odstupné mi po odchodu nevrátí? Čili po odchodu jen tak ztratím 150 000 Kč nebo toto vybavení bude už moje a můžu ho někomu zas prodat či zanechat dalším podnájemníkům zase za odstupné 150 000 Kč? Myslím, že to tak je, ale chci se ujistit. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
V tomto případě bychom Vám doporučovali obrátit se na právnickou poradnu. Dotazy právnického zaměření v rámci služby Ptejte se knihovny nezodpovídáme (viz pravidla poskytování služby Ptejte se knihovny  na stránkách služby). Se svým dotazem se můžete obrátit  také na bezplatnou internetovou poradnu: http://poradna.vecerniskola.cz/index.htm .

Slovník českého práva uvádí k pojmu odstupné následující informace:
"odstupné, jako způsob zániku OBCHODNÍCH ZÁVAZKOVÝCH VZTAHŮ, je částka sjednaná stranami ve smlouvě, s tím, že jejím zaplacením dojde ke zrušení smlouvy.  Strany si mohou sjednat libovolné důvody pro uplatnění práva zrušit danou smlouvu tímto způsobem, popř. si mohou dohodnout, že odstupným lze zrušit smlouvu i bez uvedení důvodů. Oprávnění smlouvu zrušit může být smlouvou přiznáno jedné nebo oběma stranám.
K zániku smlouvy dojde poté, co oprávněná strana oznámí, že využívá právo zrušit smlouvu tímto způsobem, a zaplatí stanovené odstupné.

Předpokladem však je, že strana, která má možnost závazek zaplacením odstupného zrušit, smlouvu nesplnila (ani z části) a ani sama nepřijala byť jen částečné plnění strany druhé.
Zaplacením odstupného dochází k zániku všech práv a povinností stran ze smlouvy. Nejsou jím však dotčeny nároky z odpovědnosti za škodu a ustanovení týkající se volby práva a řešení sporů."

MADAR, Zdeněk. Slovník českého práva. I. Díl. Praha : Linde, 1995. S. 654.