pohřbívání

Text dotazu

Chci se optat, zda existuje nějaká statistika způsobu pohřbívání v ČR. Kolik % zemřelých je zpopelněno, kolik pohřbeno do země apod. Všeobecně se uvádí, že je u nás nevyšší procento zpopelněných (kolem 75%)na světě. Rád bych však věděl, kde najít tyto statistiky. Na stránkách ČSÚ jsem podobnou statistiku nenašel. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den, bohužel ani nám se nepodařilo nalézt statistiky způsobů pohřbívání v ČR.
Pouze v článku "Současné pohřební rituály v českých zemích ..." autor uvádí, že v ČR je podle oficiálních údajů Sdružení pohřebnictví v ČR kolem 80% zesnulých spáleno v některém ze 27 krematorií, která se nacházejí ve větších městech, nejčastěji v současných nebo bývalých krajských centrech. V některých článcích uveřejněných v denním tisku odkazují autoři na údaje konkrétních pohřebních služeb. Aktuální zvyklosti spojené s pohřbíváním jsou podrobně popsány např. v článku "Smrt, umírání a pohřební rituály v české společnosti ve 20. století". Statistiky zpopelněných zesnulých i za ČR uveřejňuje Encyclopedia of Cremation. Tato kniha je částečně volně přístupná v Google Books
(http://books.google.cz/books?id=-DN6KqKI3YEC):
* DAVIES, Douglas James ; MATES, Lewis H. Encyclopedia of Cremation. Aldershot : Ashgate Publishing, Ltd., 2005. 488 s. ISBN 0754637735, 9780754637738.

Doporučili bychom Vám kontaktovat s tímto dotazem Sdružení pohřebnictví v ČR (http://www.pohrebnictvi.cz), případně Ministerstvo pro místní rozvoj (http://www.mmr.cz/pohrebnictvi-kontakty-odkazy).

použité zdroje:
* MAIELLO, Giuseppe. Současné pohřební rituály v českých zemích na příkladu krematorií v Praze-Strašnicích, Zlíně a Plzni. Český lid. ISSN 0009-0794. Roč. 92, č. 1 (2005), s. 39.
* NEŠPOROVÁ, Olga. Smrt, umírání a pohřební rituály v české společnosti ve 20. století. Soudobé dějiny. ISSN 1210-7050. Roč. 14, [č.] 2-3 (2007), s. 354-378, 579.
* KUBIŠTOVÁ, Pavla. Pohřeb? Prosím bez obřadu.  Mladá fronta Dnes.  ISSN 1210-1168. Roč. 19, č. 261 (20081106), Střední Morava Dnes. s. C/3.
* ČÍRTEK, Pavel. Móda už i v pohřebnictví. Magazín Práva. ISSN 1211-2119. Roč. 16, č. 15 (20060415), s. 8-11.