Pohanští bohové na českolipsku

Text dotazu

Zajímalo by mne, jací pohanští bohové byli v historii uctíváni na Českolipsku.

Odpověď

Dobrý den,

první náznaky uctívání pohanských bohů pochází z dob únětické kultury, rozšířené také do oblasti severních Čech. Únětická kultura spadá do počátků doby bronzové a trvala cca pět století (přibl. v letech 2000-1500 př.n.l.).
Nebožtíci byli do hrobů položeni většinou ve skrčené poloze, téměř vždy s obličejem obráceným ke slunci. Z tohoto archeologové usuzují o existenci blíže neznámého slunečního kultu.
Dále naše území obývali Keltové, kteří však do oblasti severních Čech výrazněji nezasáhli, proto se o jejich náboženství nezmiňujeme. Pokud máte zájem o informace o jejich životě a náboženství, viz uvedená publikace níže.
Mnohem významnější byli pro oblast Českolipska Germáni, v posledním století př. n. l. nalézáme jejich stopy např. u Jestřebí, Sloupu, Svojkova, u Kobyl na Českodubsku. Germánské náboženství bylo polyteistické, s archaickými prvky totemismu, uctíváním přírodních jevů a magickými obřady vycházejícími z animistických představ. Některá z totemových zvířat (pták, býk, kůň) se stala atributy bohů. Se vznikem kmenových svazů upadlo mnoho božstev do zapomnění a postupně se vytvořil hiearchicky uspořádaný panteon. Nejvyšší místo zaujal Wodan (v severogermánské podobě Odin), bůh válečníků a vládce říše mrtvých. Mezi další významné a nejčastěji uctívané bohy patřili: Donar (Thor)-bůh hromu a blesku, ochraňující bojovníky, mořeplavce a plodivé síly přírody, Tivar-bůh války a strážce práva; Frey, jeho sestra Freya a bohyně Frigga byli typickými božstvy plodnosti. Protipól dobra a zla, spjatý s neustálým koloběhem vzniku a zániku, zosobňuje bůh jara Baldr a lstivý Loki.
Postupně bylo naše území osidlováno Slovany. Hmotné nálezy na jihu Českolipska dokazují jejich působení v této oblasti. Slované uctívali nejdříve pravděpodobně jednoho nejvyššího boha, který byl postupně vytlačen jiným lokálně silnějším kultem nižšího boha/ů. Pro slovanské náboženství bylo typické tvoření tzv. přírodních bohů (např. bůh slunce, hromu). Mezi nejznámější bohy patří: Perun, nejvyšší bůh východních Slovanů; Stribog, bůh větrů; Svarog, sluneční bůh; Černobog - křesťany byl interpretován jako ďábel; atd.
Slované začali postupně přijímat křesťanství, které nakonec plně vytlačilo uctívání pohanských bohů.

Použitá literatura:
HORA-HOŘEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. Díl 1, Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku 2., upravené vyd.. Praha : Bonus Press-Baronet, 1993. 277 s.

WALDHAUSER, Jiří ; KOŠNAR, Lubomír. Archeologie Germánů v Pojizeří a v Českém ráji. 1. vyd.. Praha : Libri ; Mladá Boleslav : Okresní muzeum, 1997. 155 s.

SMETANA, Jan ; GABRIEL, František. Slované v severních Čechách. Teplice : Kraj. muzeum, 1980. 22, [2] s.

WALDHAUSER, Jiří. Encyklopedie Keltů v Čechách. 1. vyd.. Praha : Libri, 2001. 591 s.

http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1bo%C5%BEenstv%C3%AD_Slovan%C5%AF