pohádky bratří Grimmů

Text dotazu

dobrý den, potřebovala bych vědět, jaké dvě teorie vzniku pohádek napsal J. Stromšík ke knize Pohádky bratří Grimmů, z roku 1982, prosím spěchá.

Odpověď

Dobrý den, dle České národní bibliografie (http://sigma.nkp.cz/cze/cnb ) v roce 1982 Pohádky bratří Grimmů nebyly vydány. Doslov Jiřího Stromšíka je uveden pouze v knize:
* GRIMM, Jacob Ludwig Karl. Pohádky / Jacob a Wilhelm Grimmové ; z něm. přel. Jitka Fučíková ; il. Jaroslav Šerých ; doslov Jiří Stromčík /  2. vyd., tohoto překl. 1. vyd. Praha : Odeon, 1988.

Text doslovu jsme zběžně prošli, ale výrazné dělení vzniku pohádek na dvě teorie jsme zde nenalezli. Stromšík zde pouze poukazuje na to, že spor, zda pohádka jako slovesný útvar vznikla v jedné kultuře (Indie) či v raném vývojovém stupni jednotlivých kultur, je dosud nedořešen. Připomíná historii pohádek ( 3 základní proměny pohádek: 1, vydání pohádek Charlese Perraulta v roce 1697, 2, počátek 19.století - bratři Grimmové, 3, 20.století - moderní pohádka).
Poukazuje na ustálené obsahové prvky pohádek: dobro vítězí nad zlem, slabý nad zlým, chudý nad bohatým apod. V pohádkách se však objevují i "barbarské" motivy nebezpečí a úzkosti.

V každém případě by bylo nejlepší, kdybyste si doslov Jiřího Stromšíka v knize Pohádky přečetla sama a vyvodila vlastní závěry.
Kniha je dostupná například v Národní knihovně ČR. Záznam o knize naleznete v Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc .