Pohádka Podivní chlapci

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaká původní pohádka odpovídá Erbenově českému překladu pohádky Podivní chlapci. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

pohádka "Podivní chlapci" byla K. J. Erbenem přeložena a zařazena do sbírky "Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských", která byla poprvé vydána roku 1869.

Pohádka je v textu uvedena jako z Veliké Rusi, dle doplňujících informací se ovšem jedná o báji/pověst běloruskou. Původní název pohádky je "Čudesnye maljčiki".

"Pramenem byly Erbenovi jednak sbírky tištěné, jednak záznamy rukopisné. (...) Běloruské ukázky jsou ze sbírky A. N. Afanasjeva "Russkie narodnye skazki" (1855 - 1863 - 8 dílů)."

Podrobnější informace o zdroji, původním názvu a překladu pochází z poznámky pod čarou k dané pohádce otištěné v díle Slovanské pohádky (1948):

Podivní chlapci. Bělor. - Kkp.: bez podstat, odchylek Rkp.: Ta druhá královna dala ty beránky zařezat... T. (str. 312, ř. 17 shora): Tehdy ta druhá královna nenáviděla těch beránkův, i dala je zařezat!... - Rkp.: ...ty střeva sebrala, přinesla domů, uvařila... T. (str. 312, ř. 20 shora): ...sebrala, uvařila... - Afanasjev, III., 25 (7): Čudesnye maljčiki. (SČ 133.) -- Překlad téměř doslovný. Závěr poněkud zmírněn: str. 27, ř. 2 nsl. zdola: Druguju žonku na žalěznuju baranu rascjagali, a peršuju (krulj) uzjau i stali žié. Překl. str. 313, ř. 2 nsl. zdola: "Tu druhou ženu dal král usmrtili, a první sobě vzal a byl s ní šťastně živ." Látka: Kubín-Polívka, Podkrkonoší 606.

(vysvětlivky k jednotlivým údajům: a) Stránka a v závorce číslo pohádky v tomto vydání, b) Český název. Zkratka označující, ze kterého jaz. slovanského byl text přeložen. Srovnání Erbenova vyd. s jeho vlastním rukopisem. Tisk označuji zkratkou T. - Dále uvádím, pokud se mi podařilo zjistili, kde a kdy vyšel český překlad před knižním vydáním, c) Knihopisné údaje o Erbenově prameni, původní název pohádky a v závorce stránka Slovanské čítanky - užívám zkratky SČ - pokud tam Erben pojal původní znění. d) Shrnuji výsledek srovnání českého překladu se zně- ním původním, e) Poznámky o látce. f) Výklady jednotlivých slov)

zdroj: ERBEN, Karel Jaromír a Jiří HORÁK. Slovanské pohádky. V Praze: Melantrich, 1948. s. 365 a 400. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:1b0ba7a0-d306-11e3-93a3-005056825209

Použité zdroje

*ERBEN, Karel Jaromír. Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských. V Praze: Spolek pro vydávání laciných knih českých, 1869. xii, 258 s. Matice lidu; roč. III, čís.1 (běžné čís. 13).

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/10856503

* ERBEN, Karel Jaromír a Jiří HORÁK. Slovanské pohádky. V Praze: Melantrich, 1948. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:c8654780-c3e3-11e3-aec3-005056827e52