Poezie - neznámý text

Text dotazu

Dobrý den,
marně se pokoušíme zjistit autora tohoto textu:
..."ty jasné slunce národů,
    ty neúnavné slunce našich dnů,
    ba větší nežli slunce jsi
    neb jemu není dáno moudrosti"...
Báseň je pravděpodobně o Stalinovi, ale kdo je autorem???

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo vyhledat daný text v žádných nám dostupných zdrojích.
Na internetu se nám podařilo vyhledat akorát tento odkaz: https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:MxReIQQPR6wJ:www.gymnaziumdc.cz/predmety/dejepis/data/doc/down.php?name%3D16.doc+ty+jasn%C3%A9+slunce+n%C3%A1rod%C5%AF,+ty+ne%C3%BAnavn%C3%A9+slunce+na%C5%A1ich+dn%C5%AF&hl=cs&gl=cz&pid=bl&srcid=ADGEESj9qN6jKW_luHqqVXRFg2uHUkbA4Sl5GtzH7ZCr6iWYjXwBAKaBub5FtpELyGa7IyBctp0uyQI6I68LBNjBvzfjh2xETJfwM3rDRbVKIzyUinzp677UQzmwpbnAFLMV_k8ogiV8&sig=AHIEtbTdgf-ngixhsFkFKiDqgbX5DMz_Gg , kde se nachází Vámi zmíněný text a vypadá to, že by autorem měl být V.I. Lenin. (Leninův dopis XII. sjezdu strany, napsaný od 23. prosince 1922 do 4. ledna 1923, známý jako "Závět" či "Politická závěť ") Když jsme ale tento spis (Politická závěť) prohledali, nepodařilo se nám zde Vámi uvedený text básně najít (ovšem spis jsme prošli jen rychločtením, je možné, že jsme tento text tedy přehlédli), zbylý odstavec textu z těchto stránek je totiž skutečně z Leninova dopisu. Domníváme se však, že tento text může být s velkou pravděpodobností anonymní, protože takovéto podobné oslavné písně většinou své autory nemají známé. Se svým dotazem se ale také můžete obrátit ještě na Ústav pro českou literaturu AV ČR, http://www.ucl.cas.cz/cs/kontakt/adresa, kde by Vám možná mohli poskytnout uspokojivější odpověď, nebo alespoň poradit, kde by se dalo ještě hledat.

Zdroje:

* https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:MxReIQQPR6wJ:www.gymnaziumdc.cz/predmety/dejepis/data/doc/down.php?name%3D16.doc+ty+jasn%C3%A9+slunce+n%C3%A1rod%C5%AF,+ty+ne%C3%BAnavn%C3%A9+slunce+na%C5%A1ich+dn%C5%AF&hl=cs&gl=cz&pid=bl&srcid=ADGEESj9qN6jKW_luHqqVXRFg2uHUkbA4Sl5GtzH7ZCr6iWYjXwBAKaBub5FtpELyGa7IyBctp0uyQI6I68LBNjBvzfjh2xETJfwM3rDRbVKIzyUinzp677UQzmwpbnAFLMV_k8ogiV8&sig=AHIEtbTdgf-ngixhsFkFKiDqgbX5DMz_Gg
* NAUMOV, Vladimir Pavlovič. Leninův odkaz. Moskva : Novosti, 1988.
* LENIN, Vladimír Iljič. Politická závěť. 1. vyd. Praha : Svoboda, 1988.
* LENIN, Vladimír Iljič. Spisy. Sv. 36, 1900 - 1923. 1. autorizované vyd. Praha : Státní nakladatelství politické strany, 1958.