Poetika míst

Text dotazu

Dobrý den,
já bych potřebovala vědět, jestli se poetikou míst zabýval ještě někdo jiný než Daniela Hodrová, a pokud ano, tak jaké publikace v této oblasti literární topologie jsou dostupné. V této souvislosti bych ještě ráda věděla, zda třeba právě zmíněná Daniela Hodrová se ve svých studiích zabývala přímo motivem hřbitova (vím, že ve svých beletristických dílech se tomuto aspektu věnuje, ale mě by to zajímalo z té odborné strany, a v publikaci Poetika míst nic takového není).
Předem děkuji za odpověď,

Odpověď

Dobrý den,

v roce 1957 vyšla kniha Poetika prostoru Gastona Bachelarda. Je spjata se "šťastným prostorem", skýtajícím pocit bezpečí (uzavřenost, kruhovost, kulatost  - mušle, dům, hnízdo).

V knize Poetika míst jsou hřbitov, hrob nebo hrobka  zmiňovány na mnoha stránkách, např.  v souvislosti s Máchou, Nerudou a dalšími; viz rejstřík věcný.

Čerpáno z: HODROVÁ, Daniela a kol. Poetika míst: kapitoly z literární tematologie. Praha: H & H1997.

Z volně přístupného elektronického katalogu Národní knihovny ČR na www.nkp.cz  jsme vybrali knihy, které by se mohly problematikou, která Vás zajímá, také zabývat:

     Hlavni zahlavi       Guillen, Claudio, 1924-2007

     Nazev                Mezi jednotou a ruznosti : uvod do srovnavaci literarni vedy / Claudio Guillen ; [prelozily Anna Houskova, Alexandra Berendova a Mariana Houskova]

     Vydani               Vyd. 1.

     Nakl. udaje          Praha : Triada, 2008

     ISBN                 978-80-86138-88-6 (vaz.)

     Poznamka             Cast. anglicky, nemecky, francouzsky a spanelsky text

     Poznamka             Prelozeno ze spanelstiny

     Poznamka             Obsahuje bibliografie, bibliograficke odkazy a rejstrik

     Predmet. heslo       literarni komparatistika -- 19.-20. stol.

     Chronolog. udaj      19.-20. stol.

     Forma, zanr          monografie

     Skupina Konspektu    82.0 - Literatura (teorie)

     Nazev                Misto - prostor - krajina : v literature a kulture : [literarni tematologie v pohledu vednich disciplin] / Petr Komenda, Lenka Malinova, Richard Zmelik (eds.)

     Vydani               1. vyd.

     Nakl. udaje          Olomouc : Univerzita Palackeho, 2012

     ISBN                 978-80-244-3023-2 (broz.)

     Edice                Gunther ; sv. c. 7

     Varianta nazvu       Misto - prostor - krajina v literature a kulture

     Dalsi puvodce        Komenda, Petr, 1975-

    Dalsi puvodce        Malinova, Lenka

     Dalsi puvodce        Zmelik, Richard, 1978-

     Poznamka             Anglicka resume

     Poznamka             Obsahuje bibliografie a bibliograficke odkazy

    Predmet. heslo       prostor (literatura)

     Predmet. heslo       semantika

     Predmet. heslo       hermeneutika

     Predmet. heslo       imaginace

     Predmet. heslo       metafora

     Predmet. heslo       interpretace a prijeti literarniho dila

     Predmet. heslo       literarnevedne rozbory

     Forma, zanr          kolektivni monografie

     Hlavni zahlavi       Dolezel, Lubomir, 1922-

     Nazev                Studie z ceske literatury a poetiky / Lubomir Dolezel ; [z anglickych originalu prelozil a doslov a edicni poznamku napsal Bohumil Fort]

     Vydani               Vyd. 1.

     Nakl. udaje          Praha : Torst, 2008

     ISBN                 978-80-7215-337-4 (vaz.)

     Dalsi korporace      Cesko. Ministerstvo kultury

     Dalsi korporace      Literatura a autori Ceske republiky (projekt)

     Poznamka             Pub. vydana ve spolupraci s Ministerstvem kultury CR v ramci programu Literatura a autori Ceske republiky

     Poznamka             Obsahuje bibliografie, bibliograficke odkazy a rejstrik

     Predmet. heslo       Prazsky lingvisticky krouzek

     Predmet. heslo       ceska literatura -- 20. stol.

     Predmet. heslo       literarni veda -- Cesko -- 20. stol.

     Predmet. heslo       literarni teorie

     Predmet. heslo       literarnevedne rozbory

     Chronolog. udaj      20. stol.

     Forma, zanr          sborniky

     Skupina Konspektu    82.0 - Literatura (teorie)

Další zdroje:

URBANOVÁ, Svatava, MÁLKOVÁ, Iva. Souřadnice míst. Šenov u Ostravy: Tillia, 2003.

JUNGMANNOVÁ, Lenka. Česká literatura rozhraní a okraje. Praha: Akropolis, 2010.

MARTÍNEK, Libor. Dům v české a polské literatuře. Sborník z mezinárodní vědecké konference. Opava: Slezská univerzita, 2009.

Na internetu je volně přístupná diplomová práce, viz níže, která se také okrajově podobnou tematikou  zabývá:

Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav české literatury a knihovnictví, Česká literatura

CHALUPNÍKOVÁ, Jana

Radek Malý jako dvoudomý autor

Brno, 2013