podstata konfliktu mezi vedením SA a Hitlerem

Text dotazu

Dobrý večer, prosím o informaci co bylo podstatou konfliktu mezi vedením SA a Hitlerem v období před Nocí dlouhých nožů.

Odpověď

Dobrý den, tzv. "noc dlouhých nožů" byla vyvrcholením dlouhého zápasu mezi armádou a gardou SA. Ozbrojené formace SA (Sturmabteilung, úderný oddíl), polovojenské oddíly nacistů založené r. 1921, se po uchopení moc nacisty r. 1933 záhy rozrostly v důsledku velkého přílivu nových členů na milionové vojsko. SA podporovaly radikání kurz ve straně, tzv. druhou nacionálně socialistickou revoluci a jejich velitel Ernst Röhm usiloval o jejich uznání za řádnou "lidovou" armádu, zařazení do reichswehru a odsunutí jeho velení do podřízené pozice. Tyto ambice narazily jak na odpor velení reichswehru, tak na nechuť Hitlera. Zprávy o domnělém puči vedení SA, rozdmýchávané konkurenční SS, se staly Hitlerovi záminkou k zatčení celého nejvyššího vedení SA během shromáždění vůdců 30. června 1934, které pak nechal bez soudního přelíčení povraždit. Během vraždění byli odstraněni také další Hitlerovi odpůrci, jedním z nich byl i generál Kurt von Schleicher, poslední říšský kancléř. Zákonem z 3. července 1934, podepsaným říšským prezidentem Hindenburgem, vyhlásil Hitler dodatečně vraždy za "nutnou obranu státu podle práva". Aby bylo i před veřejností vraždění dodatečně ospravedlněno z morálního hlediska, obžaloval Hitler v proslovu k Říšskému sněmu 13.7.1934 Röhma a ostatní vůdce SA z homosexuálních sklonů. SA byla jednou provždy zbavena moci, nastal vzestup SS jako elitní stranické formace.

Použité zdroje:

* Kronika 20. století. Praha: Fortuna Print, 2003. Str. 479. ISBN 80-85873-54-0.
* KOSTLÁN, Antonín; MORAVCOVÁ, Dagmar; VANÍČEK, Vratislav. Encyklopedie dějin Německa. Praha: IVo Železný, 2000. Str. 338. ISBN 80-237-3590-X.
* MÜLLER, Helmut a kol. Dějiny Německa. Praha: Lidové noviny, 1995. Str. 276. ISBN 80-7106-125-5.

Podrobněji o tomto tématu pojednávají publikace:

* GALLO, Max. Noc dlouhých nožů. Praha: Mladá fronta, 1986. 286 s.
* CÍLEK, Roman. Úder šílených katů : zákulisí historie: Německo od nástupu nacistů po "noc dlouhých nožů". Praha : Ostrov, 2007. 191 s. ISBN 978-80-86289-56-4.