podrobnosti o Ráchel v souvislosti s Ježíšem

Text dotazu

Prosím, zda byste mohli najít příběh o ženě, jménem Ráchel, která byla milenkou zloděje Barnabáše. Barnabáš byl ve vězení s Ježíšem Kristem , o svátcích lid mohl dát svobodu jednomu vězni,osvobodil Barnabáše .Po ukřižování Ježíše vedla chudý a nemocný lid k lásce Boží, lidé jí ukamenovali.Děkuji mockrát.

Odpověď

Dobrý den,

žádné jisté svědectví o životě Rachel se nám nepodařilo najít. Jak v internetových vyhledávačích (google.com, jixo.cz), tak v náboženské literatuře je vždy zmiňována pouze starozákonní Rachel, žena Jákoba.
V knize LAGERKVIST, Pär. Barabáš. Ze švéd. orig. Barabbas přel. Dagmar Chvojková-Pallasová ; Il. Marie Vindišová. 1. vyd.. Praha : Vyšehrad, 1970. 117, [2] s. : [9] barev. obr. příl. ; 8°, která pojednává o obrácení bývalého zločince Barabáše na křesťanskou víru, je zmiňována i žena, jež byla pro svou víru v Ježíše ukamenována. Dle knihy žila s Barabášem, ovšem není zde líčena jako jeho manželka, dokonce se i hrdina přiznává, že ji lhal o své lásce k ní. Není ani pojmenována, je vždy označena pouze jako "žena se zaječím pyskem".
I přesto k ní Barabáš choval jakési sympatie.

Podle tohoto biblického motivu o Barabášovi byl natočen roku 1961 film Barabáš, režie Richard Fleischer.

Použité zdroje:
Slovník biblické kultury : [Pomocná kniha pro výuku společenskovědních a estetickovýchovných předmětů ve SŠ a gymnáziích] / Zprac. Danielle Fouilloux ... [aj.] ; Z franc. přel. a upravili Jan Binder ...a vazba Jiřina Perglová. -- 1. vyd.. -- Praha : EWA, 1992. -- 320 s., XII s. barev. fotogr. : obr., fotogr., tab., mp. ; 22 cm

Biblický slovník / Adolf Novotný ; kresby Jan Dostál, Miroslav Rada, Jiří Zejfar ; graf. úprava Jaroslav Benda. -- 3. vyd.. -- Praha : Kalich, 1992. -- 2 sv. ; 21 cm

Nový biblický slovník / [redakce J.D. Douglas ; překlad z angličtiny Alena Koželuhová ... et al. ; mapy, nákresy a grafy Tomáš Prchal]. -- 1. vyd.. -- Praha : Návrat domů, 1996. -- xvii, 1243 s. : il., mapy, genealogické tab. ; 24 cm

Encyklopedie Bible / k vydání připravil Matthias Stubhann. -- 1. vyd.. -- Bratislava : Gemini, 1992. -- 2 sv. [351, 740 s.] : il. ; 29 cm

Bible : písmo svaté Starého a Nového zákona (včetně deuterokanonických knih) : český ekumenický překlad / z hebrejštiny, aramejštiny a řeč. přel. Miloš Bič ... [aj.] ; předml. František kardinál Tomáška mp. Bohumil Vančura. -- 3., přeprac. vyd., 1. vyd. v České biblické společnosti. -- Praha : Česká biblická společnost, 1993. -- 1007, 283 s., [8] s. mp. ; 22 cm